Miodarka

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''miodarka''', '''wirówka''' - urządzenie do odbierania z plastrów miodu przez wirowanie. Składa się ze zbiornika i osadzonego w nim na osi pionowej kosza (bębna...”)
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''miodarka''', '''wirówka''' - urządzenie do odbierania z plastrów miodu przez wirowanie. Składa się ze zbiornika i osadzonego w nim na osi pionowej kosza (bębna) na plastry, wprawianego w ruch obrotowy napędem ręcznym lub elektrycznym. Pierwsze miodarki skonstruował [[Franciszek Hruszka]].
+
'''miodarka''', '''wirówka''' urządzenie do odbierania miodu przez wirowanie; składa się ze zbiornika i osadzonego w nim na osi pionowej kosza (wirnika, bębna) na plastry i wprawianego w ruch obrotowy napędem ręcznym lub elektrycznym; znane są dwa podstawowe rozwiązania konstrukcyjne, dotyczące sposobu ustawienia plastrów w stosunku do promienia wirnika: albo prostopadłe ([[miodarka chordalna]]) albo równoległe ([[miodarka promienista]]), w pierwszym przypadku siła odśrodkowa działa prostopadle do płaszczyzny plastra i prawie jednakowo na całej jego powierzchni, w drugim – równolegle do powierzchni plastra i odwirowanie miodu następuje z obydwu stron; różnica ta przekłada się odpowiednio na technologię wirowania miodu; na promienistym ułożeniu plastrów opierają się też znane inne typy tego urządzenia do wirowania miodu, obliczane na dużą wydajność (pasieki przemysłowe), jak m.in. o osi wirnika poziomej (miodarki horyzontalne), albo wirując plastry w korpusach. Pierwsze miodarki skonstruował [[Franciszek Hruszka]].
  
 
[[Category:Gospodarka pasieczna]]
 
[[Category:Gospodarka pasieczna]]
 +
[[Category:Sprzęt pasieczny]]

Aktualna wersja na dzień 19:34, 29 wrz 2014

miodarka, wirówka – urządzenie do odbierania miodu przez wirowanie; składa się ze zbiornika i osadzonego w nim na osi pionowej kosza (wirnika, bębna) na plastry i wprawianego w ruch obrotowy napędem ręcznym lub elektrycznym; znane są dwa podstawowe rozwiązania konstrukcyjne, dotyczące sposobu ustawienia plastrów w stosunku do promienia wirnika: albo prostopadłe (miodarka chordalna) albo równoległe (miodarka promienista), w pierwszym przypadku siła odśrodkowa działa prostopadle do płaszczyzny plastra i prawie jednakowo na całej jego powierzchni, w drugim – równolegle do powierzchni plastra i odwirowanie miodu następuje z obydwu stron; różnica ta przekłada się odpowiednio na technologię wirowania miodu; na promienistym ułożeniu plastrów opierają się też znane inne typy tego urządzenia do wirowania miodu, obliczane na dużą wydajność (pasieki przemysłowe), jak m.in. o osi wirnika poziomej (miodarki horyzontalne), albo wirując plastry w korpusach. Pierwsze miodarki skonstruował Franciszek Hruszka.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia