Miód lipowy

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''miód lipowy''' – odmiana [[miód nektarowy|miodu nektarowego]] wyróżniona w normie polskiej, pochodzącego z kwiatów lipy, głównie [[Lipa drobnolistna|drobnolistnej]] ''Tilia cordata'' Mill. i ''Tilia platypfyllos'' Scop.; barwy od zielonkawo żółtej do jasno bursztynowej, po skrystalizowaniu biało żółty do złocisto żółtego, o konsystencji drobnoziarnistej, kupkowatej, zapachu silnego, podobnego do zapachu kwiatów lipy, w smaku słodki i ostry z gorzkawym posmakiem; prawdopodobni dawniej główny składnik tzw. [[lipiec|lipca]], uważanego za produkt wysokiej jakości; poszukiwany i ceniony; skład mineralny: woda 18,0%, cukry redukujące 73,1%, sacharoza 1,5%, związki mineralne 0,23%, pH 4,00, kwasowość ogólna 39,00 mval/kg, wolne kwasy 31,40 mval/kg.
+
'''miód lipowy''' – odmiana [[miód nektarowy|miodu nektarowego]] wyróżniona w normie polskiej, pochodzącego z kwiatów lipy, głównie [[Lipa drobnolistna|drobnolistnej]] ''Tilia cordata'' Mill. i ''Tilia platypfyllos'' Scop.; barwy od zielonkawo żółtej do jasno bursztynowej, po skrystalizowaniu biało żółty do złocisto żółtego, o konsystencji drobnoziarnistej, kupkowatej, zapachu silnego, podobnego do zapachu kwiatów lipy, w smaku słodki i ostry z gorzkawym posmakiem; prawdopodobnie dawniej główny składnik tzw. [[lipiec|lipca]], uważanego za produkt wysokiej jakości; poszukiwany i ceniony; skład mineralny: woda 18,0%, cukry redukujące 73,1%, sacharoza 1,5%, związki mineralne 0,23%, pH 4,00, kwasowość ogólna 39,00 mval/kg, wolne kwasy 31,40 mval/kg.
  
 
{{DEFAULTSORT:miod lipowy}}
 
{{DEFAULTSORT:miod lipowy}}
 
[[Category:Gospodarka pasieczna]]
 
[[Category:Gospodarka pasieczna]]
 
[[Category:Miody pszczele|lipowy miod]]
 
[[Category:Miody pszczele|lipowy miod]]

Aktualna wersja na dzień 18:31, 25 paź 2015

miód lipowy – odmiana miodu nektarowego wyróżniona w normie polskiej, pochodzącego z kwiatów lipy, głównie drobnolistnej Tilia cordata Mill. i Tilia platypfyllos Scop.; barwy od zielonkawo żółtej do jasno bursztynowej, po skrystalizowaniu biało żółty do złocisto żółtego, o konsystencji drobnoziarnistej, kupkowatej, zapachu silnego, podobnego do zapachu kwiatów lipy, w smaku słodki i ostry z gorzkawym posmakiem; prawdopodobnie dawniej główny składnik tzw. lipca, uważanego za produkt wysokiej jakości; poszukiwany i ceniony; skład mineralny: woda 18,0%, cukry redukujące 73,1%, sacharoza 1,5%, związki mineralne 0,23%, pH 4,00, kwasowość ogólna 39,00 mval/kg, wolne kwasy 31,40 mval/kg.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia