Wiktor Świsterski

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m (Źródła)
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Wiktor Świsterski''' (1873-1928) – prawnik z zawodu, pszczelarz z zamiłowania. Urodził się we Lwowie w rodzinie mieszczańskiej. Ojciec jego był wybitnym lwowskim przemysłowcem, stryj prałatem kapituły metropolitalnej, we Lwowie odbywał studia i ukończył wydział prawniczy na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Po studiach podjął pracę w Magistracie Lwowskim, awansował do stanowiska radcy i szefa departamentu. Od dziecka odznaczał się umiłowaniem przyrody, i stąd przyszło, że się poświęcił gorliwie ogrodnictwu i pszczelarstwu. Po śmierci [[Teofil Ciesielski|Teofila Ciesielskiego]] i zrujnowaniu wskutek wypadków wojennych Towarzystwa Rolniczego, był jednym z pierwszych, którzy pomogli Ludwikowi Pierzchale odbudować związek jako Polskie Towarzystwo Pszczelarskie. Po śmierci pierwszego prezesa tego Towarzystwa, Józefa Schmidta, z trudem dał się namówić do objęcia stanowiska prezesa Polskiego Towarzystwa Pszczelarskiego. Dążył wytrwale do połączenia się ze Związkiem Pszczelniczym. Obmyślał szczegóły projektowanego nowego statutu, i wreszcie doczekał się połączenia. Na terenie całej Małopolski powstał jeden silny Związek Towarzystw Pszczelniczych z siedzibą we Lwowie. Został członkiem jego Zarządu. Projektował założenie wielkiej miodosytni udziałowej, wypracowywał odpowiedni statut. Całe jego życie związane było ze Lwowem, w mieście tym działał jako pszczelarz, pomolog i prawy urzędnik polski, poza tym był wiceprezesem „Pogoni”. Zmarł 5 maja 1928.
+
'''Wiktor Świsterski''' (1873-1928) – prawnik z zawodu, pszczelarz z zamiłowania. Urodził się we Lwowie w rodzinie mieszczańskiej. Ojciec jego był wybitnym lwowskim przemysłowcem, stryj prałatem kapituły metropolitalnej, we Lwowie odbywał studia i ukończył wydział prawniczy na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Po studiach podjął pracę w Magistracie Lwowskim, awansował do stanowiska radcy i szefa departamentu. Od dziecka odznaczał się umiłowaniem przyrody, i stąd przyszło, że się poświęcił gorliwie ogrodnictwu i pszczelarstwu. Po śmierci [[Teofil Ciesielski|Teofila Ciesielskiego]] i zrujnowaniu wskutek wypadków wojennych Towarzystwa Rolniczego, był jednym z pierwszych, którzy pomogli Ludwikowi Pierzchale odbudować związek jako Polskie Towarzystwo Pszczelarskie. Po śmierci prezesa tego Towarzystwa, [[Józef Schmidt|Józefa Schmidta]], z trudem dał się namówić do objęcia stanowiska prezesa Polskiego Towarzystwa Pszczelarskiego. Dążył wytrwale do połączenia się ze Związkiem Pszczelniczym. Obmyślał szczegóły projektowanego nowego statutu, i wreszcie doczekał się połączenia. Na terenie całej Małopolski powstał jeden silny Związek Towarzystw Pszczelniczych z siedzibą we Lwowie. Został członkiem jego Zarządu. Projektował założenie wielkiej miodosytni udziałowej, wypracowywał odpowiedni statut. Całe jego życie związane było ze Lwowem, w mieście tym działał jako pszczelarz, pomolog i prawy urzędnik polski, poza tym był wiceprezesem „Pogoni”. Zmarł 5 maja 1928.
  
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==
* Ludwik Pierzchała (1928): † Wiktor Świsterski. ''Bartnik Postępowy'' 50(6):179-180. (Czasopismo dostępne w zasobach [http://dlibra.bg.uwm.edu.pl/dlibra Biblioteki Cyfrowej UWM], oai:dlibra.bg.uwm.edu.pl:430. [http://dlibra.bg.uwm.edu.pl/Content/430 PDF])
+
* Ludwik Pierzchała (1928): † Wiktor Świsterski. ''Bartnik Postępowy'' 50(6):179-180. (Czasopismo dostępne w zasobach [http://wmbc.olsztyn.pl/dlibra Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej], oai:wmbc.olsztyn.pl:3005, [http://wmbc.olsztyn.pl/Content/3005/CZ_24_1928_nr6.pdf PDF])
  
 
{{DEFAULTSORT:Świsterski Wiktor}}
 
{{DEFAULTSORT:Świsterski Wiktor}}
 
[[Category:Pszczelarze polscy]]
 
[[Category:Pszczelarze polscy]]

Aktualna wersja na dzień 11:48, 9 lis 2018

Wiktor Świsterski (1873-1928) – prawnik z zawodu, pszczelarz z zamiłowania. Urodził się we Lwowie w rodzinie mieszczańskiej. Ojciec jego był wybitnym lwowskim przemysłowcem, stryj prałatem kapituły metropolitalnej, we Lwowie odbywał studia i ukończył wydział prawniczy na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Po studiach podjął pracę w Magistracie Lwowskim, awansował do stanowiska radcy i szefa departamentu. Od dziecka odznaczał się umiłowaniem przyrody, i stąd przyszło, że się poświęcił gorliwie ogrodnictwu i pszczelarstwu. Po śmierci Teofila Ciesielskiego i zrujnowaniu wskutek wypadków wojennych Towarzystwa Rolniczego, był jednym z pierwszych, którzy pomogli Ludwikowi Pierzchale odbudować związek jako Polskie Towarzystwo Pszczelarskie. Po śmierci prezesa tego Towarzystwa, Józefa Schmidta, z trudem dał się namówić do objęcia stanowiska prezesa Polskiego Towarzystwa Pszczelarskiego. Dążył wytrwale do połączenia się ze Związkiem Pszczelniczym. Obmyślał szczegóły projektowanego nowego statutu, i wreszcie doczekał się połączenia. Na terenie całej Małopolski powstał jeden silny Związek Towarzystw Pszczelniczych z siedzibą we Lwowie. Został członkiem jego Zarządu. Projektował założenie wielkiej miodosytni udziałowej, wypracowywał odpowiedni statut. Całe jego życie związane było ze Lwowem, w mieście tym działał jako pszczelarz, pomolog i prawy urzędnik polski, poza tym był wiceprezesem „Pogoni”. Zmarł 5 maja 1928.

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia