Ul ukraiński

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''ul ukraiński''' – leżak oparty na założeniach konstrukcyjnych opracowanych w 1918 na zjeździe pszczelarzy w Kijowie, nobilitujących odwróconą o 90º ramkę...”)
 
m
Linia 1: Linia 1:
'''ul ukraiński''' – leżak oparty na założeniach konstrukcyjnych opracowanych w 1918 na zjeździe pszczelarzy w Kijowie, nobilitujących odwróconą o 90º ramkę Dadanta-Blatta 300x435 mm, popularyzowaną wówczas na Ukrainie ([[Kretczmer]]), pierwotnie upodobniony do [[ul Dadanta-Blatta|ula Dadanta-Blatta]], później przpominający bardziej [[ul Layensa]], wzbogaconego o elementy z [[ul Waszczenki|ula Waszczenki]], ula Andrijeszewa i ula Czajkina. Mieści od 16 do 24 ramek, z możliwością urządzenia nadstawki na ramkę 285x110 mm lub ramki dla miodu sekcyjnego, ustawionych w trzy rzędy. Budowany z desek 25 mm grubych, ze stałą dennicą lub podwyższoną na zawiasach dla wygody oczyszczania, w pierwotnej wersji ocieplanej, jak i o ścianach futrowanych 40-45 mm warstwą słomy przystosowany w ten sposób do zimowania na toczku. Wylot główny wycinano w podłodze od środka ula ku jego lewego narożnika, drugi górny 22 cm nad nim w połowi wysokości ramek, dodatkowy trzeci na poziomie głównego u prawego narożnika, służył on odkładom, wspólna deska wylotowa łączyła te dwa wyloty. Daszek przeważnie dwuspadowy, na ogół z trzech desek, o niskim poddaszu z dwoma otworami wentylacyjnymi, z reguły umocowany na zawiasach, z możliwością zamykania na kłódkę.
+
'''ul ukraiński''' – leżak oparty na założeniach konstrukcyjnych opracowanych w 1918 na zjeździe pszczelarzy w Kijowie, nobilitujących odwróconą o 90º ramkę Dadanta-Blatta 300x435 mm, popularyzowaną wówczas na Ukrainie ([[Jan Kretczmer]]), pierwotnie upodobniony do [[ul Dadanta-Blatta|ula Dadanta-Blatta]], później przpominający bardziej [[ul Layensa]], wzbogaconego o elementy z [[ul Waszczenki|ula Waszczenki]], [[ul Andrijeszewa|ula Andrijeszewa]] i [[ul Czjkina|ula Czajkina]]. Mieści od 16 do 24 ramek, z możliwością urządzenia nadstawki na ramkę 285x110 mm lub ramki dla miodu sekcyjnego, ustawionych w trzy rzędy. Budowany z desek 25 mm grubych, ze stałą dennicą lub podwyższoną na zawiasach dla wygody oczyszczania, w pierwotnej wersji ocieplanej, jak i o ścianach futrowanych 40-45 mm warstwą słomy przystosowany w ten sposób do zimowania na toczku. Wylot główny wycinano w podłodze od środka ula ku jego lewego narożnika, drugi górny 22 cm nad nim w połowi wysokości ramek, dodatkowy trzeci na poziomie głównego u prawego narożnika, służył on odkładom, wspólna deska wylotowa łączyła te dwa wyloty. Daszek przeważnie dwuspadowy, na ogół z trzech desek, o niskim poddaszu z dwoma otworami wentylacyjnymi, z reguły umocowany na zawiasach, z możliwością zamykania na kłódkę.
  
 
{{DEFAULTSORT:ul ukrainski}}
 
{{DEFAULTSORT:ul ukrainski}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|ukrainski ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|ukrainski ul]]

Wersja z 17:46, 2 gru 2012

ul ukraiński – leżak oparty na założeniach konstrukcyjnych opracowanych w 1918 na zjeździe pszczelarzy w Kijowie, nobilitujących odwróconą o 90º ramkę Dadanta-Blatta 300x435 mm, popularyzowaną wówczas na Ukrainie (Jan Kretczmer), pierwotnie upodobniony do ula Dadanta-Blatta, później przpominający bardziej ul Layensa, wzbogaconego o elementy z ula Waszczenki, ula Andrijeszewa i ula Czajkina. Mieści od 16 do 24 ramek, z możliwością urządzenia nadstawki na ramkę 285x110 mm lub ramki dla miodu sekcyjnego, ustawionych w trzy rzędy. Budowany z desek 25 mm grubych, ze stałą dennicą lub podwyższoną na zawiasach dla wygody oczyszczania, w pierwotnej wersji ocieplanej, jak i o ścianach futrowanych 40-45 mm warstwą słomy przystosowany w ten sposób do zimowania na toczku. Wylot główny wycinano w podłodze od środka ula ku jego lewego narożnika, drugi górny 22 cm nad nim w połowi wysokości ramek, dodatkowy trzeci na poziomie głównego u prawego narożnika, służył on odkładom, wspólna deska wylotowa łączyła te dwa wyloty. Daszek przeważnie dwuspadowy, na ogół z trzech desek, o niskim poddaszu z dwoma otworami wentylacyjnymi, z reguły umocowany na zawiasach, z możliwością zamykania na kłódkę.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia