Ul Hubera

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''ul Hubera''' - jeden z pierwszych [[ule rozbieralne|uli rozbieralnych]], wprowadzający zasady [[ul ramowy|ula ramowego]] i wynalazek [[ramka|ramki]]. Konstruowany bez obudowy zewnętrznej (futerału), składał się z 12 ramek 39x39 cm ([[ramka Hubera]]), zestawianych ściśle i z obu stron osłanianych na głucho deskami (zatworami), ściśniętych w całość sznurkiem, a w późniejszych modyfikacjach listewkami i klinami. Rolę wylotków spełniały otworki wycięte w przednich beleczkach wszystkich ramek, zamykane bądź otwierane. Z racji składania ramek jak kartek książki nazywano go ulem kartkowym, u nas książkowym. Zbudowany w 1792 według pomysłu [[Francois Huber|F. Hubera]], służył jemu do obserwacji naukowych, później zapomniany, wydobywany z niepamięci był inspiracją przez blisko 100 lat dla konstruktorów ([[ul Hubera doskonalony]]) i na tej glebie uformowano nowoczesny rozbieralny ul ramowy ([[ule Dolinowskiego]]).
+
'''ul Hubera''' - jeden z pierwszych [[ule rozbieralne|uli rozbieralnych]], wprowadzający zasady [[ule ramowe|ula ramowego]] i wynalazek [[ramka|ramki]]. Konstruowany bez obudowy zewnętrznej (futerału), składał się z 12 ramek 39x39 cm ([[ramka Hubera]]), zestawianych ściśle i z obu stron osłanianych na głucho deskami (zatworami), ściśniętych w całość sznurkiem, a w późniejszych modyfikacjach listewkami i klinami. Rolę wylotków spełniały otworki wycięte w przednich beleczkach wszystkich ramek, zamykane bądź otwierane. Z racji składania ramek jak kartek książki nazywano go ulem kartkowym, u nas książkowym. Zbudowany w 1792 według pomysłu [[Francois Huber|F. Hubera]], służył jemu do obserwacji naukowych, później zapomniany, wydobywany z niepamięci był inspiracją przez blisko 100 lat dla konstruktorów ([[ul Hubera doskonalony]]) i na tej glebie uformowano nowoczesny rozbieralny ul ramowy ([[ule Dolinowskiego]]).
  
 
<br>
 
<br>

Aktualna wersja na dzień 21:50, 25 gru 2012

ul Hubera - jeden z pierwszych uli rozbieralnych, wprowadzający zasady ula ramowego i wynalazek ramki. Konstruowany bez obudowy zewnętrznej (futerału), składał się z 12 ramek 39x39 cm (ramka Hubera), zestawianych ściśle i z obu stron osłanianych na głucho deskami (zatworami), ściśniętych w całość sznurkiem, a w późniejszych modyfikacjach listewkami i klinami. Rolę wylotków spełniały otworki wycięte w przednich beleczkach wszystkich ramek, zamykane bądź otwierane. Z racji składania ramek jak kartek książki nazywano go ulem kartkowym, u nas książkowym. Zbudowany w 1792 według pomysłu F. Hubera, służył jemu do obserwacji naukowych, później zapomniany, wydobywany z niepamięci był inspiracją przez blisko 100 lat dla konstruktorów (ul Hubera doskonalony) i na tej glebie uformowano nowoczesny rozbieralny ul ramowy (ule Dolinowskiego).


Ul Hubera
Ul Hubera (wg [1])


Źródła

  1. Lipiński M. (1950): Franciszek Huber. Pszczelarstwo 1(5):20. PDF
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia