Ul Ciesielskiego

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
Linia 1: Linia 1:
'''ul Ciesielskiego''' - stojak szafkowy o rozwiązaniu konstrukcyjnym polegającym w zasadzie na zastosowaniu ramki  do [[ul Dzierżona|ula Dzierżona]]. Skrzynka dostępna od zatworu umieszczonego równolegle do plastrów, z oczkiem na kant plastrów 25-30 cm poniżej powały w środku ściany, ramki 227x480 mm albo zawieszane na wąsach albo ustawiane na prożkach (przybitych do ściany), w liczbie od 10 do 16, przestrzeń pod ramkami 15,5 cm (nad ramkami 1,5 cm). Zmodyfikowany później przez dodanie tzw. dostawki (magazyn miodowy) od zatworu na 5-6 ramek gniazdowych, lub nadstawki, umieszczanej wewnątrz ula (zredukowano przestrzeń podramkową) albo nastawionej na ul, o półramce odwróconej 240x227 mm. Z wierzchu w powale otwór czworokątny lub okrągły służący do karmienia i wietrzenia. Konstrukcji [[Teofil Ciesielski|Teofila Ciesielskiego]] uznany przez zjazd pszczelarzy we Lwowie jako [[ul Towarzystwa]] i rozpowszechniany, dzisiaj spotykany sporadycznie w południowo-wschodniej Polsce. Znany także pod nazwami: [[ul słowiański|'''słowiański''']], [[ul małopolski|'''małopolski''']], [[ul galicyjski|'''galicyjski''']].
+
'''ul Ciesielskiego''' - stojak szafkowy o rozwiązaniu konstrukcyjnym polegającym w zasadzie na zastosowaniu ramki  do [[ul Dzierżona|ula Dzierżona]]. Skrzynka dostępna od zatworu umieszczonego równolegle do plastrów, z oczkiem na kant plastrów 25-30 cm poniżej powały w środku ściany, ramki 227x480 mm albo zawieszane na wąsach albo ustawiane na prożkach (przybitych do ściany), w liczbie od 10 do 16, przestrzeń pod ramkami 15,5 cm (nad ramkami 1,5 cm). Zmodyfikowany później przez dodanie tzw. dostawki (magazyn miodowy) od zatworu na 5-6 ramek gniazdowych, lub nadstawki, umieszczanej wewnątrz ula (zredukowano przestrzeń podramkową) albo nastawionej na ul, o półramce odwróconej 240x227 mm. Z wierzchu w powale otwór czworokątny lub okrągły służący do karmienia i wietrzenia. Ul konstrukcji [[Teofil Ciesielski|Teofila Ciesielskiego]], uznany jesienią 1875 przez Walne Zgromadzenie Galicyjskiego Towarzystwa Pszczelniczo-Ogrodniczego jako ul standardowy, zalecony do rozpowszechniania, nazwany [[ul Towarzystwa|„ulem Towarzystwa”]], przemianowany później na [[ul słowiański]] <ref name="p1"/>, a w końcu w 1925 na ul Ciesielskiego. W połowie XX w. spotykany sporadycznie w południowo-wschodniej Polsce. Znany także pod nazwami: ul małopolski, ul galicyjski.
 +
 
 +
== Przypisy ==
 +
<references>
 +
<ref name="p1">Powód zmiany nazwy wyjaśnia przypis redakcyjny w artykule ''Ul Towarzystwa'' zamieszczonym w ''Bartniku Postępowym'' w 1883 (nr 21-22, s. 338): „(...) Nazwa ''ul Towarzystwa'' okazała się nie praktyczną, gdyż nie określa nic bliższego, a dodawać zawsze ul Towarzystwa Galicyjskiego jest za uciążliwem, dla tego proponujemy nazwę ''ul słowiański''.” Za wyborem tej nazwy stało też pragnienie by uli o tej konstrukcji masowo używali pszczelarze we wszystkich krajach słowiańskich, co jednak nie nastąpiło, konstrukcja ta nie rozpowszechniła się poza Galicją.</ref>
 +
</references>
  
 
{{DEFAULTSORT:ul Ciesielskiego}}
 
{{DEFAULTSORT:ul Ciesielskiego}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Ciesielskiego ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Ciesielskiego ul]]

Wersja z 22:14, 19 sty 2015

ul Ciesielskiego - stojak szafkowy o rozwiązaniu konstrukcyjnym polegającym w zasadzie na zastosowaniu ramki do ula Dzierżona. Skrzynka dostępna od zatworu umieszczonego równolegle do plastrów, z oczkiem na kant plastrów 25-30 cm poniżej powały w środku ściany, ramki 227x480 mm albo zawieszane na wąsach albo ustawiane na prożkach (przybitych do ściany), w liczbie od 10 do 16, przestrzeń pod ramkami 15,5 cm (nad ramkami 1,5 cm). Zmodyfikowany później przez dodanie tzw. dostawki (magazyn miodowy) od zatworu na 5-6 ramek gniazdowych, lub nadstawki, umieszczanej wewnątrz ula (zredukowano przestrzeń podramkową) albo nastawionej na ul, o półramce odwróconej 240x227 mm. Z wierzchu w powale otwór czworokątny lub okrągły służący do karmienia i wietrzenia. Ul konstrukcji Teofila Ciesielskiego, uznany jesienią 1875 przez Walne Zgromadzenie Galicyjskiego Towarzystwa Pszczelniczo-Ogrodniczego jako ul standardowy, zalecony do rozpowszechniania, nazwany „ulem Towarzystwa”, przemianowany później na ul słowiański [1], a w końcu w 1925 na ul Ciesielskiego. W połowie XX w. spotykany sporadycznie w południowo-wschodniej Polsce. Znany także pod nazwami: ul małopolski, ul galicyjski.

Przypisy

  1. Powód zmiany nazwy wyjaśnia przypis redakcyjny w artykule Ul Towarzystwa zamieszczonym w Bartniku Postępowym w 1883 (nr 21-22, s. 338): „(...) Nazwa ul Towarzystwa okazała się nie praktyczną, gdyż nie określa nic bliższego, a dodawać zawsze ul Towarzystwa Galicyjskiego jest za uciążliwem, dla tego proponujemy nazwę ul słowiański.” Za wyborem tej nazwy stało też pragnienie by uli o tej konstrukcji masowo używali pszczelarze we wszystkich krajach słowiańskich, co jednak nie nastąpiło, konstrukcja ta nie rozpowszechniła się poza Galicją.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia