Ul Ciesielskiego

Z ApisWiki.PL
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

ul Ciesielskiego - stojak szafkowy o rozwiązaniu konstrukcyjnym polegającym w zasadzie na zastosowaniu ramki do ula Dzierżona. Skrzynka dostępna od zatworu umieszczonego równolegle do plastrów, z oczkiem na kant plastrów 25-30 cm poniżej powały w środku ściany, ramki 227x480 mm albo zawieszane na wąsach albo ustawiane na prożkach (przybitych do ściany), w liczbie od 10 do 16, przestrzeń pod ramkami 15,5 cm (nad ramkami 1,5 cm). Zmodyfikowany później przez dodanie tzw. dostawki (magazyn miodowy) od zatworu na 5-6 ramek gniazdowych, lub nadstawki, umieszczanej wewnątrz ula (zredukowano przestrzeń podramkową) albo nastawionej na ul, o półramce odwróconej 240x227 mm. Z wierzchu w powale otwór czworokątny lub okrągły służący do karmienia i wietrzenia. Ul konstrukcji Teofila Ciesielskiego, uznany jesienią 1875 przez Walne Zgromadzenie Galicyjskiego Towarzystwa Pszczelniczo-Ogrodniczego jako ul standardowy, zalecony do rozpowszechniania, nazwany „ulem Towarzystwa”, przemianowany później na ul słowiański [1], a w końcu w 1925 na ul Ciesielskiego. W połowie XX w. spotykany sporadycznie w południowo-wschodniej Polsce. Znany także pod nazwami: ul małopolski, ul galicyjski.


Ul Ciesielskiego (słowiański)
Ul Ciesielskiego (słowiański), z otwartym zatworem i wyjętą deską przegrodową. We wnętrzu ula widać ramkę stojącą na progach, do ścian przybite trójgraniaste listewki, normujące odległość ramek od ścian. (Wg Leonard Weber Hodowla pszczół według nowoczesnych zasad pszczelnictwa. Wyd. IV, Wydawnictwo: Michał Kowalski, Lwów 1944, s. 39, fig. 25.)


Przypisy

  1. Powód zmiany nazwy wyjaśnia przypis redakcyjny w artykule Ul Towarzystwa zamieszczonym w Bartniku Postępowym w 1883 (nr 21-22, s. 338): „Nazwa ul Towarzystwa okazała się nie praktyczną, gdyż nie określa nic bliższego, a dodawać zawsze ul Towarzystwa Galicyjskiego jest za uciążliwem, dla tego proponujemy nazwę ul słowiański.” Za wyborem tej nazwy stało też pragnienie by uli o tej konstrukcji masowo używali pszczelarze we wszystkich krajach słowiańskich, co jednak nie nastąpiło, konstrukcja ta nie rozpowszechniła się poza Galicją.

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia