Ul Ciesielskiego

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
'''ul Ciesielskiego''' - stojak szafkowy o rozwiązaniu konstrukcyjnym polegającym w zasadzie na zastosowaniu ramki  do [[ul Dzierżona|ula Dzierżona]]. Skrzynka dostępna od zatworu umieszczonego równolegle do plastrów, z oczkiem na kant plastrów 25-30 cm poniżej powały w środku ściany, ramki 227x480 mm albo zawieszane na wąsach albo ustawiane na prożkach (przybitych do ściany), w liczbie od 10 do 16, przestrzeń pod ramkami 15,5 cm (nad ramkami 1,5 cm). Zmodyfikowany później przez dodanie tzw. dostawki (magazyn miodowy) od zatworu na 5-6 ramek gniazdowych, lub nadstawki, umieszczanej wewnątrz ula (zredukowano przestrzeń podramkową) albo nastawionej na ul, o półramce odwróconej 240x227 mm. Z wierzchu w powale otwór czworokątny lub okrągły służący do karmienia i wietrzenia. Konstrukcji [[Teofil Ciesielski|Teofila Ciesielskiego]] uznany przez zjazd pszczelarzy we Lwowie jako [[ul Towarzystwa]] i rozpowszechniany, dzisiaj spotykany sporadycznie w południowo-wschodniej Polsce. Znany także pod nazwami: [[ul słowiański|słowiański]], [[ul małopolski|małopolski]], [[ul galicyjski|galicyjski]].
+
'''ul Ciesielskiego''' - stojak szafkowy o rozwiązaniu konstrukcyjnym polegającym w zasadzie na zastosowaniu ramki  do [[ul Dzierżona|ula Dzierżona]]. Skrzynka dostępna od zatworu umieszczonego równolegle do plastrów, z oczkiem na kant plastrów 25-30 cm poniżej powały w środku ściany, ramki 227x480 mm albo zawieszane na wąsach albo ustawiane na prożkach (przybitych do ściany), w liczbie od 10 do 16, przestrzeń pod ramkami 15,5 cm (nad ramkami 1,5 cm). Zmodyfikowany później przez dodanie tzw. dostawki (magazyn miodowy) od zatworu na 5-6 ramek gniazdowych, lub nadstawki, umieszczanej wewnątrz ula (zredukowano przestrzeń podramkową) albo nastawionej na ul, o półramce odwróconej 240x227 mm. Z wierzchu w powale otwór czworokątny lub okrągły służący do karmienia i wietrzenia. Konstrukcji [[Teofil Ciesielski|Teofila Ciesielskiego]] uznany przez zjazd pszczelarzy we Lwowie jako [[ul Towarzystwa]] i rozpowszechniany, dzisiaj spotykany sporadycznie w południowo-wschodniej Polsce. Znany także pod nazwami: [[ul słowiański|'''słowiański''']], [[ul małopolski|'''małopolski''']], [[ul galicyjski|'''galicyjski''']].
  
 
{{DEFAULTSORT:ul Ciesielskiego}}
 
{{DEFAULTSORT:ul Ciesielskiego}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Ciesielskiego ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Ciesielskiego ul]]

Wersja z 15:15, 15 cze 2014

ul Ciesielskiego - stojak szafkowy o rozwiązaniu konstrukcyjnym polegającym w zasadzie na zastosowaniu ramki do ula Dzierżona. Skrzynka dostępna od zatworu umieszczonego równolegle do plastrów, z oczkiem na kant plastrów 25-30 cm poniżej powały w środku ściany, ramki 227x480 mm albo zawieszane na wąsach albo ustawiane na prożkach (przybitych do ściany), w liczbie od 10 do 16, przestrzeń pod ramkami 15,5 cm (nad ramkami 1,5 cm). Zmodyfikowany później przez dodanie tzw. dostawki (magazyn miodowy) od zatworu na 5-6 ramek gniazdowych, lub nadstawki, umieszczanej wewnątrz ula (zredukowano przestrzeń podramkową) albo nastawionej na ul, o półramce odwróconej 240x227 mm. Z wierzchu w powale otwór czworokątny lub okrągły służący do karmienia i wietrzenia. Konstrukcji Teofila Ciesielskiego uznany przez zjazd pszczelarzy we Lwowie jako ul Towarzystwa i rozpowszechniany, dzisiaj spotykany sporadycznie w południowo-wschodniej Polsce. Znany także pod nazwami: słowiański, małopolski, galicyjski.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia