Pszczoła karpacka

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''pszczoła karpacka''' – rasa lokalna pszczoły kraińskiej, zasiedlająca wschodnie i południowe Karpaty oraz Wyżynę Siedmiogrodzką...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''pszczoła karpacka''' – [[rasa lokalna]] [[pszczoła kraińska|pszczoły kraińskiej]], zasiedlająca wschodnie i południowe Karpaty oraz Wyżynę Siedmiogrodzką. Zalicza się do pszczół górskich. Na obszarze swojego występowania jest dość silnie zróżnicowana, znane są głównie jej populacje z Rusi Zakarpackiej i z Rumunii. Zyskała w byłym ZSRR dużą popularność. Pod względem morfologicznym jest bardzo zbliżona do pszczoły kraińskiej populacji alpejskiej. Ma szaro ubarwione ciało średniej wielkości i dość długi języczek (ok. 6,65 mm). Odznacza się łagodnością, umiarkowanie intensywnym rozwojem rodzin i stosunkowo małą rojliwością. Zimuje dobrze, sklepi miód na sucho.
+
'''pszczoła karpacka''' – [[rasa lokalna]] [[pszczoła kraińska|pszczoły kraińskiej]], zasiedlająca wschodnie i południowe Karpaty oraz Wyżynę Siedmiogrodzką. Zalicza się do pszczół górskich. Na obszarze swojego występowania jest dość silnie zróżnicowana, znane są głównie jej populacje z Rusi Zakarpackiej i z Rumunii. Zyskała w byłym ZSRR dużą popularność. Pod względem morfologicznym jest bardzo zbliżona do [[pszczoła kraińska alpejska|pszczoły kraińskiej populacji alpejskiej]]. Ma szaro ubarwione ciało średniej wielkości i dość długi języczek (ok. 6,65 mm). Odznacza się łagodnością, umiarkowanie intensywnym rozwojem rodzin i stosunkowo małą rojliwością. Zimuje dobrze, sklepi miód na sucho.
  
 
{{DEFAULTSORT:pszczola karpacka}}
 
{{DEFAULTSORT:pszczola karpacka}}
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Rasy pszczoły miodnej|karpacka pszczola]]
 
[[Category:Rasy pszczoły miodnej|karpacka pszczola]]

Aktualna wersja na dzień 20:05, 3 kwi 2013

pszczoła karpackarasa lokalna pszczoły kraińskiej, zasiedlająca wschodnie i południowe Karpaty oraz Wyżynę Siedmiogrodzką. Zalicza się do pszczół górskich. Na obszarze swojego występowania jest dość silnie zróżnicowana, znane są głównie jej populacje z Rusi Zakarpackiej i z Rumunii. Zyskała w byłym ZSRR dużą popularność. Pod względem morfologicznym jest bardzo zbliżona do pszczoły kraińskiej populacji alpejskiej. Ma szaro ubarwione ciało średniej wielkości i dość długi języczek (ok. 6,65 mm). Odznacza się łagodnością, umiarkowanie intensywnym rozwojem rodzin i stosunkowo małą rojliwością. Zimuje dobrze, sklepi miód na sucho.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia