Ul Chreptowicza stojak

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''ul Chreptowicza stojak''' - używany w dobrach J. Chreptowicza i opisany w 1795 ul wyplatany ze słomy w kształcie walca, składającego się z dwóch równych pier...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''ul Chreptowicza stojak''' - używany w dobrach J. Chreptowicza i opisany w 1795 ul wyplatany ze słomy w kształcie walca, składającego się z dwóch równych pierścieni, wysokich i szerokich na 33 cm, zwanych "półulami". Ustawiano go na podstawie z drewna, od góry nakrywano krążkiem szytym ze słomy, po środku z zasuwanym otworem. Każdy z pierścieni miał u dołu wylot z zasuwką, u góry zaś zaopatrzony był w ulepszone krzyżownice, przeszyte ostrymi dębowymi szpilkami, na których wieszało się plastry, co pozwalało na łatwe dobywanie plastrów z całym tym urządzeniem, gdy obsadzano np. rój zawieszano na krzyżownicy jeden plaster, a według niego wszystkie inne równolegle zbudowały pszczoły.
+
'''ul Chreptowicza stojak''' - używany w dobrach [[Joachim Chreptowicz|J. Chreptowicza]] i opisany w 1795 ul wyplatany ze słomy w kształcie walca, składającego się z dwóch równych pierścieni, wysokich i szerokich na 33 cm, zwanych "półulami". Ustawiano go na podstawie z drewna, od góry nakrywano krążkiem szytym ze słomy, po środku z zasuwanym otworem. Każdy z pierścieni miał u dołu wylot z zasuwką, u góry zaś zaopatrzony był w ulepszone krzyżownice, przeszyte ostrymi dębowymi szpilkami, na których wieszało się plastry, co pozwalało na łatwe dobywanie plastrów z całym tym urządzeniem, gdy obsadzano np. rój zawieszano na krzyżownicy jeden plaster, a według niego wszystkie inne równolegle zbudowały pszczoły.
  
 
{{DEFAULTSORT:ul Chreptowicza stojak}}
 
{{DEFAULTSORT:ul Chreptowicza stojak}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Chreptowicza stojak ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Chreptowicza stojak ul]]

Aktualna wersja na dzień 19:06, 29 lip 2014

ul Chreptowicza stojak - używany w dobrach J. Chreptowicza i opisany w 1795 ul wyplatany ze słomy w kształcie walca, składającego się z dwóch równych pierścieni, wysokich i szerokich na 33 cm, zwanych "półulami". Ustawiano go na podstawie z drewna, od góry nakrywano krążkiem szytym ze słomy, po środku z zasuwanym otworem. Każdy z pierścieni miał u dołu wylot z zasuwką, u góry zaś zaopatrzony był w ulepszone krzyżownice, przeszyte ostrymi dębowymi szpilkami, na których wieszało się plastry, co pozwalało na łatwe dobywanie plastrów z całym tym urządzeniem, gdy obsadzano np. rój zawieszano na krzyżownicy jeden plaster, a według niego wszystkie inne równolegle zbudowały pszczoły.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia