System ula

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''system ula''', '''typ ula''' - klasyfikacja oparta na zewnętrznych wymiarach ramki stosowanej w danym ulu. W uproszczonym zapisie wymiarów, na pierwszym ...”)
 
 
(Nie pokazano 15 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''system ula''', '''typ ula''' - klasyfikacja oparta na zewnętrznych wymiarach [[ramka|ramki]] stosowanej w danym ulu. W uproszczonym zapisie wymiarów, na pierwszym miejscu uwzględnia się szerokość ramki, na drugim jej wysokość, na przykład 435x300 mm (dadan) lub 300x435 (warszawski poszerzony). Znana jest na świecie mnogość systemów uli, wynikająca często z nadmiernej inwencji pszczelarzy poszukujących lepszych rozwiązań w konkretnym środowisku hodowlanym. W miarę unowocześniania pszczelarstwa zmierza się do
+
'''system ula''' (często za równoznaczny uznawany jest termin '''[[typ ula]]''') - [[klasyfikacja uli|klasyfikacja uli]] oparta na zewnętrznych wymiarach [[ramka|ramki]] stosowanej w danym ulu. W uproszczonym zapisie wymiarów, na pierwszym miejscu uwzględnia się szerokość [[ramka|ramki]], na drugim jej wysokość, na przykład 435x300 mm ([[ul Dadana]]) lub 300x435 ([[ul warszawski poszerzony]]), w pierwszym przypadku będzie to [[ramka szeroko-niska]] (leżąca), w drugim – [[ramka wąsko-wysoka]] (stojąca). Znana jest na świecie mnogość systemów uli, wynikająca często z nadmiernej inwencji pszczelarzy poszukujących lepszych rozwiązań w konkretnym środowisku hodowlanym (patrz: [[:Category:Konstrukcje uli|konstrukcje uli]]). W miarę unowocześniania pszczelarstwa zmierza się do unifikacji uli i sprzętu, a stąd i ograniczania liczby systemów.
unifikacji uli i sprzętu, a stąd i ograniczania liczby systemów, w pierwszym przypadku będzie to ramka szerokoniska (leżąca), w drugim – wąskowysoka (stojąca).
+
  
{{DEFAULTSORT:ul}}
+
 
 +
{|
 +
|-
 +
| [[Image:Porównanie_wymiarów_ramek_1.gif|349px×391px|Porównanie wymiarów ramek najczęściej spotykanych systemów uli]]
 +
|valign="top"| Porównanie wymiarów ramek najczęściej spotykanych systemów uli:
 +
:1) 227 × 480 mm  [[ul Ciesielskiego]],
 +
:2) 240 × 435 mm  [[ul warszawski zwykły]],
 +
:3) 300 × 435 mm  [[ul warszawski poszerzony]],
 +
:4) 360 × 260 mm  [[ul wielkopolski]],
 +
:5) 435 × 300 mm  [[ul Dadana]]
 +
|}
 +
 
 +
 
 +
== Źródła ==
 +
* Bornus L. (1952): Systemy uli w pasiekach polskich. ''Pszczelarstwo'' 3(3):7. [{{SERVER}}/archive/pub/pszczelarstwo/pszczelarstwo3-3_7.pdf PDF]
 +
 
 +
{{DEFAULTSORT:system ula}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]

Aktualna wersja na dzień 17:34, 1 sty 2016

system ula (często za równoznaczny uznawany jest termin typ ula) - klasyfikacja uli oparta na zewnętrznych wymiarach ramki stosowanej w danym ulu. W uproszczonym zapisie wymiarów, na pierwszym miejscu uwzględnia się szerokość ramki, na drugim jej wysokość, na przykład 435x300 mm (ul Dadana) lub 300x435 (ul warszawski poszerzony), w pierwszym przypadku będzie to ramka szeroko-niska (leżąca), w drugim – ramka wąsko-wysoka (stojąca). Znana jest na świecie mnogość systemów uli, wynikająca często z nadmiernej inwencji pszczelarzy poszukujących lepszych rozwiązań w konkretnym środowisku hodowlanym (patrz: konstrukcje uli). W miarę unowocześniania pszczelarstwa zmierza się do unifikacji uli i sprzętu, a stąd i ograniczania liczby systemów.


Porównanie wymiarów ramek najczęściej spotykanych systemów uli Porównanie wymiarów ramek najczęściej spotykanych systemów uli:
1) 227 × 480 mm ul Ciesielskiego,
2) 240 × 435 mm ul warszawski zwykły,
3) 300 × 435 mm ul warszawski poszerzony,
4) 360 × 260 mm ul wielkopolski,
5) 435 × 300 mm ul Dadana


Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia