Pszczoła miodna właściwa

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
'''pszczoła miodna właściwa Apis mellifera mellifera Linneusz, 1758'''  - podgatunek [[pszczoła miodna|pszczoły miodnej]] pierwotnie zasiedlający większą część Europy, z wyjątkiem obszarów na południe od Alp i Karpat oraz strefy stepów na wschodzie. Obecnie prawie nie występuje w czystej postaci. W Polsce i Rosji podejmuje się ochronę tego podgatunku. Na obszarze jego występowania wyodrębniono następujące rasy lokalne: [[pszczoła iberyjska|iberyjską]], [[pszczoła środkowoeuropejska|środkowoeuropejską]], [[pszczoła wrzosowa|wrzosową]] i [[pszczoła leśna|leśną]]. Pszczoła tego podgatunku charakteryzuje się jednolitym ciemnym ubarwieniem ciała, niekiedy szarobrązowym, dużą skłonnością do żądlenia i płochliwością na plastrze. Sklepią miód na sucho i używają sporo kitu.
+
'''pszczoła miodna właściwa ''Apis mellifera mellifera'' Linneusz, 1758'''  - podgatunek [[pszczoła miodna|pszczoły miodnej]] pierwotnie zasiedlający większą część Europy, z wyjątkiem obszarów na południe od Alp i Karpat oraz strefy stepów na wschodzie. Obecnie prawie nie występuje w czystej postaci. W Polsce i Rosji podejmuje się ochronę tego podgatunku. Na obszarze jego występowania wyodrębniono następujące rasy lokalne: [[pszczoła iberyjska|iberyjską]], [[pszczoła środkowoeuropejska|środkowoeuropejską]], [[pszczoła wrzosowa|wrzosową]] i [[pszczoła leśna|leśną]]. Pszczoła tego podgatunku charakteryzuje się jednolitym ciemnym ubarwieniem ciała, niekiedy szarobrązowym, dużą skłonnością do żądlenia i płochliwością na plastrze. Sklepią miód na sucho i używają sporo kitu.
  
 
{{DEFAULTSORT:pszczola miodna wlasciwa}}
 
{{DEFAULTSORT:pszczola miodna wlasciwa}}
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]

Wersja z 21:34, 20 lut 2013

pszczoła miodna właściwa Apis mellifera mellifera Linneusz, 1758 - podgatunek pszczoły miodnej pierwotnie zasiedlający większą część Europy, z wyjątkiem obszarów na południe od Alp i Karpat oraz strefy stepów na wschodzie. Obecnie prawie nie występuje w czystej postaci. W Polsce i Rosji podejmuje się ochronę tego podgatunku. Na obszarze jego występowania wyodrębniono następujące rasy lokalne: iberyjską, środkowoeuropejską, wrzosową i leśną. Pszczoła tego podgatunku charakteryzuje się jednolitym ciemnym ubarwieniem ciała, niekiedy szarobrązowym, dużą skłonnością do żądlenia i płochliwością na plastrze. Sklepią miód na sucho i używają sporo kitu.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia