Poddawanie matki sterroryzowanym pszczołom

Z ApisWiki.PL
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

poddawanie matki sterroryzowanym pszczołom – jest to sposób torowania obcej matce bezpiecznej drogi do bezmatka, rodziny, odkładu, roju sztucznego czy naturalnego, polegający na chwilowym zniszczeniu spójnego systemu obronnego pszczół poprzez wywołanie u nich stanu stresowego. Wiele metod posługuje się tym środkiem, dozując jego natężenie, jak chociażby w przypadku poddawania matki pod presją dymu lub poddawania matki pszczołom na schodni, czy w opisanym dalej poddawaniu matki rodzinie produkcyjnej i poddawaniu matki do odkładu formowanego wyłącznie z pszczół.

(a) po osieroceniu rodziny wszystkie pszczoły strząsa się do transportówki, plastry zaś ustawia się z powrotem w ulu w takim samym porządku. Transportówkę zamyka się i silnie nią wstrząsa. Do tak zdezorientowanych pszczół wrzuca się matkę i cały ładunek wysypuje z transpotówki na schodnię przystawioną do wylotu ula, pszczoły waz z matką wchodzą do niego.

(b) do formowania odkładu pobieramy pszczoły z jednej lub kilku rodzin (0,5-2,0 kg). Przy pomocy leja strząsamy je do transportówki, najwygodniej do takiej, która ma odejmowane dno i sztywną siatkę drucianą wprawioną w dłuższe boki. Transportówkę zamyka się i silnie nią wstrząsa, a na wzburzone tym zabiegiem pszczoły wrzuca się przez uchylony otwór na lej matkę pszczelą lekko zmoczoną wodą. Kolejną czynnością jest nakarmienie do syta pszczół, w tym celu na siatce drucianej rozmazujemy pędzlem syrop cukrowy, który jest chętnie pobierany. Gdy pszczoły opiją się należycie syropem, transportówkę umieszczamy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu na czas 2-3 dni, aż nastanie już odpowiednia pora osadzania pszczół w ulu, najlepiej na innym toczku. Ul zaopatrujemy w odpowiednią liczbę ramek z węzą (częściowo może być jasny susz) i podkarmiaczkę. Operację przeprowadzamy pod wieczór - po odjęciu dna u transportówki strząsamy pszczoły albo na schodnię albo bezpośrednio do ula.

Cykl czynności zamyka poddanie odkładom syropu, w miarę potrzeby powtórzone w następnych dniach, zwykle w porcjach 1–2 l (1:1). Korekty gniazda można już dokonać podczas najbliższego przeglądu po 8-10 dniach. W praktyce tego rodzaju odkłady robi się w większych seriach, dbając o zachowanie higieny i się wystrzegając rabunku.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia