Poddawanie matki pod izolator

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''poddawanie matki pod izolator''' – powielana metoda poddawania matki pod kołpak, który zastąpiono tutaj izolatorem obejmującym...”)
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''poddawanie matki pod izolator''' – powielana metoda [[poddawanie matki pod kołpak|poddawania matki pod kołpak]], który zastąpiono tutaj izolatorem obejmującym całą ramkę, wykonanym z siatki o oczkach 2-3 mm. Należy zatem w rodzinie osieroconej wyszukać plaster zawierający wyłącznie czerw na wygryzieniu (kilka dm²) oraz komórki wypełnione miodem i pyłkiem, i po dokładnym omieceniu pszczół umieścić go w izolatorze, następnie wpuścić tam matkę, cały zaś ten ładunek ustawić w gnieździe pomiędzy plastrami z czerwiem otwartym. Po 3-5 dniach wykonujemy przegląd rodziny, przede wszystkim na obecność mateczników, które, gdy są, niszczymy. Jeżeli matka podjęła już czerwienie, uchylamy izolator w celu udrożnienia kontaktu pszczół wewnątrz gniazda, a przy kolejnym przeglądzie usuwamy go z ula.
+
'''poddawanie matki pod izolator''' – powielana metoda [[poddawanie matki pod kołpak|poddawania matki pod kołpak]], który zastąpiono tutaj [[izolator|izolatorem]] obejmującym całą ramkę, wykonanym z siatki o oczkach 2-3 mm. Należy zatem w rodzinie osieroconej wyszukać plaster zawierający wyłącznie czerw na wygryzieniu (kilka dm²) oraz komórki wypełnione miodem i pyłkiem, i po dokładnym omieceniu pszczół umieścić go w izolatorze, następnie wpuścić tam matkę, cały zaś ten ładunek ustawić w gnieździe pomiędzy plastrami z czerwiem otwartym. Po 3-5 dniach wykonujemy przegląd rodziny, przede wszystkim na obecność mateczników, które, gdy są, niszczymy. Jeżeli matka podjęła już czerwienie, uchylamy izolator w celu udrożnienia kontaktu pszczół wewnątrz gniazda, a przy kolejnym przeglądzie usuwamy go z ula.
  
 
{{DEFAULTSORT:poddawanie matki podizolator}}
 
{{DEFAULTSORT:poddawanie matki podizolator}}
 
[[Category:Gospodarka pasieczna]]
 
[[Category:Gospodarka pasieczna]]
 
[[Category:Metody poddawania matki|izolator]]
 
[[Category:Metody poddawania matki|izolator]]

Aktualna wersja na dzień 19:39, 2 kwi 2013

poddawanie matki pod izolator – powielana metoda poddawania matki pod kołpak, który zastąpiono tutaj izolatorem obejmującym całą ramkę, wykonanym z siatki o oczkach 2-3 mm. Należy zatem w rodzinie osieroconej wyszukać plaster zawierający wyłącznie czerw na wygryzieniu (kilka dm²) oraz komórki wypełnione miodem i pyłkiem, i po dokładnym omieceniu pszczół umieścić go w izolatorze, następnie wpuścić tam matkę, cały zaś ten ładunek ustawić w gnieździe pomiędzy plastrami z czerwiem otwartym. Po 3-5 dniach wykonujemy przegląd rodziny, przede wszystkim na obecność mateczników, które, gdy są, niszczymy. Jeżeli matka podjęła już czerwienie, uchylamy izolator w celu udrożnienia kontaktu pszczół wewnątrz gniazda, a przy kolejnym przeglądzie usuwamy go z ula.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia