Michael Ambrozič

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''Michael Ambrozič''' (1846-1904) - zamiłowany pszczelarz o wybitnym zmyśle organizacyjnym i handlowym, odkrywca zalet komercyjnych pszczoły kraińskiej i pionier...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''Michael Ambrozič''' (1846-1904) - zamiłowany pszczelarz o wybitnym zmyśle organizacyjnym i handlowym, odkrywca zalet  komercyjnych pszczoły kraińskiej i pionier jej światowej ekspansji gospodarczej poprzez masową produkcję i sprzedaż wysyłkową rodzin pszczelich. Urodził się 1846 w Moistranie (historyczna Górna Kraina) jako syn właściciela młyna i tartaku z zakorzenionymi od wielu pokoleń tradycjami pszczelarskimi. Przejął po ojcu to zamiłowanie, już w wieku 7 lat uprawiał chów pszczół w ulach kraińskich włościańskich, które sam opatrywał, z czasem podjął konstrukcję uli rozbieralnych, opartych na ramce znormalizowanej niemieckiej, wyposażonych w kratę odgrodową. Z jego racjonalizacji gospodarki pasiecznej wywodzi się pomysłowy poławiacz rojów i trutołapka oraz sposób wysłuchiwania rodziny pszczelej w ulu przy pomocy rurki. W 1872 założył znane wkrótce w całym pszczelarskim świecie przedsiębiorstwo pasieczne, które ukierunkował na produkcję i sprzedaż wysyłkową rodzin miejscowej pszczoły kraińskiej, oznaczonej w 1879 jako podgatunek ''Apis mellifera carnica''. Umiejętnie potrafił zalety użytkowe pszczół tej rasy geograficznej przełożyć na jej walory handlowe. Dobrze do tego przysłużył się mu udział w światowej wystawie w Wiedniu w 1873 oraz w wystawie na Wędrownym Zjeździe pszczelarzy w Halle w 1874, gdzie eksponował rodziny pszczele jeszcze w ulach włościańskich - zebrał wówczas większość nagród i wyróżnień. Interes rozwijał się świetnie. W ten sposób wiele tysięcy rodzin pszczelich (do 1904 ponad 50.000) z historycznej Krainy ekspediował w świat, najwięcej z nich trafiało do Niemiec. Zmarł 5 lipca 1904 w Moistranie. Przedsiębiorstwo przejął jego syn, Michael, który w 1910 pisał, że w różne strony świata wysyłał rocznie po około 4000 rodzin pszczelich. Pierwsza wojna światowa położyła kres temu przedsięwzięciu handlowemu.
+
'''Michael Ambrozič''' (1846-1904) - zamiłowany pszczelarz o wybitnym zmyśle organizacyjnym i handlowym, odkrywca zalet  komercyjnych pszczoły kraińskiej i pionier jej światowej ekspansji gospodarczej poprzez masową produkcję i sprzedaż wysyłkową rodzin pszczelich. Urodził się 1846 w Moistranie (historyczna Górna Kraina) jako syn właściciela młyna i tartaku z zakorzenionymi od wielu pokoleń tradycjami pszczelarskimi. Przejął po ojcu to zamiłowanie, już w wieku 7 lat uprawiał chów pszczół w ulach kraińskich włościańskich, które sam opatrywał, z czasem podjął konstrukcję uli rozbieralnych, opartych na ramce znormalizowanej niemieckiej, wyposażonych w kratę odgrodową. Z jego racjonalizacji gospodarki pasiecznej wywodzi się pomysłowy poławiacz rojów i trutołapka oraz sposób wysłuchiwania rodziny pszczelej w ulu przy pomocy rurki. W 1872 założył znane wkrótce w całym pszczelarskim świecie przedsiębiorstwo pasieczne, które ukierunkował na produkcję i sprzedaż wysyłkową rodzin miejscowej [[pszczoła kraińska|pszczoły kraińskiej]], oznaczonej w 1879 jako podgatunek ''Apis mellifera carnica''. Umiejętnie potrafił zalety użytkowe pszczół tej rasy geograficznej przełożyć na jej walory handlowe. Dobrze do tego przysłużył się mu udział w światowej wystawie w Wiedniu w 1873 oraz w wystawie na Wędrownym Zjeździe pszczelarzy w Halle w 1874, gdzie eksponował rodziny pszczele jeszcze w ulach włościańskich - zebrał wówczas większość nagród i wyróżnień. Interes rozwijał się świetnie. W ten sposób wiele tysięcy rodzin pszczelich (do 1904 ponad 50.000) z historycznej Krainy ekspediował w świat, najwięcej z nich trafiało do Niemiec. Zmarł 5 lipca 1904 w Moistranie. Przedsiębiorstwo przejął jego syn, Michael, który w 1910 pisał, że w różne strony świata wysyłał rocznie po około 4000 rodzin pszczelich. Pierwsza wojna światowa położyła kres temu przedsięwzięciu handlowemu.
  
 
{{DEFAULTSORT:Ambrozic Michael}}
 
{{DEFAULTSORT:Ambrozic Michael}}
 
[[Category:Pszczelarze zagraniczni]]
 
[[Category:Pszczelarze zagraniczni]]

Aktualna wersja na dzień 22:05, 21 lut 2013

Michael Ambrozič (1846-1904) - zamiłowany pszczelarz o wybitnym zmyśle organizacyjnym i handlowym, odkrywca zalet komercyjnych pszczoły kraińskiej i pionier jej światowej ekspansji gospodarczej poprzez masową produkcję i sprzedaż wysyłkową rodzin pszczelich. Urodził się 1846 w Moistranie (historyczna Górna Kraina) jako syn właściciela młyna i tartaku z zakorzenionymi od wielu pokoleń tradycjami pszczelarskimi. Przejął po ojcu to zamiłowanie, już w wieku 7 lat uprawiał chów pszczół w ulach kraińskich włościańskich, które sam opatrywał, z czasem podjął konstrukcję uli rozbieralnych, opartych na ramce znormalizowanej niemieckiej, wyposażonych w kratę odgrodową. Z jego racjonalizacji gospodarki pasiecznej wywodzi się pomysłowy poławiacz rojów i trutołapka oraz sposób wysłuchiwania rodziny pszczelej w ulu przy pomocy rurki. W 1872 założył znane wkrótce w całym pszczelarskim świecie przedsiębiorstwo pasieczne, które ukierunkował na produkcję i sprzedaż wysyłkową rodzin miejscowej pszczoły kraińskiej, oznaczonej w 1879 jako podgatunek Apis mellifera carnica. Umiejętnie potrafił zalety użytkowe pszczół tej rasy geograficznej przełożyć na jej walory handlowe. Dobrze do tego przysłużył się mu udział w światowej wystawie w Wiedniu w 1873 oraz w wystawie na Wędrownym Zjeździe pszczelarzy w Halle w 1874, gdzie eksponował rodziny pszczele jeszcze w ulach włościańskich - zebrał wówczas większość nagród i wyróżnień. Interes rozwijał się świetnie. W ten sposób wiele tysięcy rodzin pszczelich (do 1904 ponad 50.000) z historycznej Krainy ekspediował w świat, najwięcej z nich trafiało do Niemiec. Zmarł 5 lipca 1904 w Moistranie. Przedsiębiorstwo przejął jego syn, Michael, który w 1910 pisał, że w różne strony świata wysyłał rocznie po około 4000 rodzin pszczelich. Pierwsza wojna światowa położyła kres temu przedsięwzięciu handlowemu.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia