Bramiaki

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''bramiaki''', '''ule bramiaki''' – grupa uli z drugiej połowy XIX wieku, o kolebkowym sklepieniu, budowanych na planie czworoboku, najczęściej z łączenia słom...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''bramiaki''', '''ule bramiaki''' – grupa uli z drugiej połowy XIX wieku, o kolebkowym sklepieniu, budowanych na planie czworoboku, najczęściej z łączenia słomy i drewna, dostępnych z boku od jednej lub dwóch ścian szczytowych, o plastrach po części ruchomych, na snozach lub w ramce, po części budowanych dziko ponad ramkami w sklepionej głowie ula, nie wycinanych by dobrze służyły zimowaniu rodzin pszczelich. Wynalezione w Niemczech, także nieobce w Wielkopolsce i na Śląsku. W polskim piśmiennictwie do tej grupy jest zaliczany także [[ul Gravenhorsta]].
+
'''bramiaki''', '''ule bramowe''' – grupa uli z drugiej połowy XIX wieku, o kolebkowym sklepieniu, budowanych na planie czworoboku, najczęściej z łączenia słomy i drewna, dostępnych z boku od jednej lub dwóch ścian szczytowych, o plastrach po części ruchomych, na snozach lub w ramce, po części budowanych dziko ponad ramkami w sklepionej głowie ula, nie wycinanych by dobrze służyły zimowaniu rodzin pszczelich. Wynalezione w Niemczech, także nieobce w Wielkopolsce i na Śląsku. W polskim piśmiennictwie do tej grupy jest zaliczany także [[ul Gravenhorsta]].
  
 
{{DEFAULTSORT:bramiaki}}
 
{{DEFAULTSORT:bramiaki}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|bramiaki]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|bramiaki]]

Aktualna wersja na dzień 20:13, 1 mar 2013

bramiaki, ule bramowe – grupa uli z drugiej połowy XIX wieku, o kolebkowym sklepieniu, budowanych na planie czworoboku, najczęściej z łączenia słomy i drewna, dostępnych z boku od jednej lub dwóch ścian szczytowych, o plastrach po części ruchomych, na snozach lub w ramce, po części budowanych dziko ponad ramkami w sklepionej głowie ula, nie wycinanych by dobrze służyły zimowaniu rodzin pszczelich. Wynalezione w Niemczech, także nieobce w Wielkopolsce i na Śląsku. W polskim piśmiennictwie do tej grupy jest zaliczany także ul Gravenhorsta.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia