Barć odrzańska

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
'''barć odrzańska''' - odpiłowana część pnia z [[dzienia|dzienią]] dębu bartnego, wydobytego w 1905 z Odry w pobliżu ujścia Małej Panwi, przekazana wówczas do Muzeum w Opolu, od 1956 w Muzeum w Kluczborku. Mieszkanie bartne pszczół było urządzone na wysokości około 5 m, u szczytu wypróchniałego na wylot wnętrza pnia, ze śladami wprawionego w nogach barci dna (na plecach barci wydłubane wgłębienia), w ten sposób powstała [[dzienia]] wysokości 97,5 cm i szerokości 37-50 cm, otwór szerokości 12 cm i wysokości 67,5 cm. W nogach i głowie (okap) ślady umocnień klinowych zatworu, który prawdopodobnie był dwudzielny (ślady wcięć na bokach otworu bartnego). [[Oczko]] wydłubano w prawej ścianie otworu bartnego u góry, wysokie 19 mm i szerokie 10 mm, przypuszczalnie drugie oczko było w zatworze. Brak jest śladów [[oczkas|oczkasa]] i [[zaleszczenie|zaleszczenia]], autor opisu tej barci (ks. S. Mazak) uważa, że do przytrzymywania plastrów służyła ostrew z jodełki, podobna do tej jaką używali Poleszucy w ulach pniowych. Na podstawie wyników badań izotopowych wiek barci określono na 920-950 lat (pierwotnie naliczono jej około 2000 lat).
+
'''barć odrzańska''' - odpiłowana część pnia z [[dzienia|dzienią]] dębu bartnego, wydobytego w 1905 z Odry w pobliżu ujścia Małej Panwi, przekazana wówczas do Muzeum w Opolu, od 1956 w Muzeum w Kluczborku. Mieszkanie bartne pszczół było urządzone na wysokości około 5 m, u szczytu wypróchniałego na wylot wnętrza pnia, ze śladami wprawionego w nogach barci dna (na plecach barci wydłubane wgłębienia), w ten sposób powstała [[dzienia]] wysokości 97,5 cm i szerokości 37-50 cm, otwór szerokości 12 cm i wysokości 67,5 cm. W nogach i [[głowa|głowie]] (okap) ślady umocnień klinowych zatworu, który prawdopodobnie był dwudzielny (ślady wcięć na bokach otworu bartnego). [[Oczko]] wydłubano w prawej ścianie otworu bartnego u góry, wysokie 19 mm i szerokie 10 mm, przypuszczalnie drugie oczko było w zatworze. Brak jest śladów [[oczkas|oczkasa]] i [[zaleszczenie|zaleszczenia]], autor opisu tej barci (ks. S. Mazak) uważa, że do przytrzymywania plastrów służyła ostrew z jodełki, podobna do tej jaką używali Poleszucy w ulach pniowych. Na podstawie wyników badań izotopowych wiek barci określono na 920-950 lat (pierwotnie naliczono jej około 2000 lat).
  
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==

Wersja z 21:44, 20 mar 2013

barć odrzańska - odpiłowana część pnia z dzienią dębu bartnego, wydobytego w 1905 z Odry w pobliżu ujścia Małej Panwi, przekazana wówczas do Muzeum w Opolu, od 1956 w Muzeum w Kluczborku. Mieszkanie bartne pszczół było urządzone na wysokości około 5 m, u szczytu wypróchniałego na wylot wnętrza pnia, ze śladami wprawionego w nogach barci dna (na plecach barci wydłubane wgłębienia), w ten sposób powstała dzienia wysokości 97,5 cm i szerokości 37-50 cm, otwór szerokości 12 cm i wysokości 67,5 cm. W nogach i głowie (okap) ślady umocnień klinowych zatworu, który prawdopodobnie był dwudzielny (ślady wcięć na bokach otworu bartnego). Oczko wydłubano w prawej ścianie otworu bartnego u góry, wysokie 19 mm i szerokie 10 mm, przypuszczalnie drugie oczko było w zatworze. Brak jest śladów oczkasa i zaleszczenia, autor opisu tej barci (ks. S. Mazak) uważa, że do przytrzymywania plastrów służyła ostrew z jodełki, podobna do tej jaką używali Poleszucy w ulach pniowych. Na podstawie wyników badań izotopowych wiek barci określono na 920-950 lat (pierwotnie naliczono jej około 2000 lat).

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia