Pszczoła wrzosowa

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''pszczoła wrzosowa''', '''wrzosówka''' – rasa lokalna [[pszczoła miodna właściwa|pszczoły miodnej właściwej]], znana w literaturze pod nazwą ''[[Apis mellifera lehzeni]]'' Buttel-Reepen, 1906 (na trenie Północnych Niemiec i Holandii). Pierwotnie występowała w Wielkiej Brytanii i północnym wybrzeżu kontynentu od Atlantyku do Bałtyku, i w Skandynawii, niektórzy dopatrują się śladów jej ekspansji na południowym pobrzeżu Bałtyku aż po ujście Niemna. Głównym ośrodkiem utrzymywania tej pszczoły do niedawna jeszcze były wrzosowiska oldenburskie i dolnosaksońskie, gdzie prowadzono gospodarkę rojową i uprawiano na szeroką skalę handel rojami na dorocznych jarmarkach, o wydźwięku festynów ludowych, urządzanych także w Holandii. Obecnie jest tam ona silnie zmieszańcowana i wypierają ją pszczoły innych ras, głównie [[pszczoła kraińska]]. Ostatnie jej enklawy zachowały się w Norwegii w postaci populacji pszczoły miejscowej, zwanej tam [[brune]]. Pszczoła z wrzosowisk, gdzie i obecnie można spotkać kószki lüneburskie jako jej mieszkania, jest wybitnie rojliwa, dość agresywna, ciemno ubarwiona, duża, lecz z krótkim języczkiem.
+
'''pszczoła wrzosowa''', '''wrzosówka''' – rasa lokalna [[pszczoła miodna właściwa|pszczoły miodnej właściwej]], znana w literaturze pod nazwą ''[[Apis mellifera lehzeni]]'' Buttel-Reepen, 1906 (na trenie Północnych Niemiec i Holandii). Pierwotnie występowała w Wielkiej Brytanii i północnym wybrzeżu kontynentu od Atlantyku do Bałtyku, i w Skandynawii, niektórzy dopatrują się śladów jej ekspansji na południowym pobrzeżu Bałtyku aż po ujście Niemna. Głównym ośrodkiem utrzymywania tej pszczoły do niedawna jeszcze były wrzosowiska oldenburskie i dolnosaksońskie, gdzie prowadzono gospodarkę rojową i uprawiano na szeroką skalę handel rojami na dorocznych jarmarkach, o wydźwięku festynów ludowych, urządzanych także w Holandii. Obecnie jest tam ona silnie zmieszańcowana i wypierają ją pszczoły innych ras, głównie [[pszczoła kraińska]]. Ostatnie jej enklawy zachowały się w Norwegii w postaci populacji pszczoły miejscowej, zwanej tam [[brune]] - pszczoła z wrzosowisk, gdzie i obecnie można spotkać [[kószka lüneburska|kószki lüneburskie]] jako jej mieszkania. Jest wybitnie rojliwa, dość agresywna, ciemno ubarwiona, duża, lecz z krótkim języczkiem.
  
 
{{DEFAULTSORT:pszczola wrzosowa}}
 
{{DEFAULTSORT:pszczola wrzosowa}}
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Rasy pszczoły miodnej|wrzosowa pszczola]]
 
[[Category:Rasy pszczoły miodnej|wrzosowa pszczola]]

Aktualna wersja na dzień 22:07, 28 gru 2013

pszczoła wrzosowa, wrzosówka – rasa lokalna pszczoły miodnej właściwej, znana w literaturze pod nazwą Apis mellifera lehzeni Buttel-Reepen, 1906 (na trenie Północnych Niemiec i Holandii). Pierwotnie występowała w Wielkiej Brytanii i północnym wybrzeżu kontynentu od Atlantyku do Bałtyku, i w Skandynawii, niektórzy dopatrują się śladów jej ekspansji na południowym pobrzeżu Bałtyku aż po ujście Niemna. Głównym ośrodkiem utrzymywania tej pszczoły do niedawna jeszcze były wrzosowiska oldenburskie i dolnosaksońskie, gdzie prowadzono gospodarkę rojową i uprawiano na szeroką skalę handel rojami na dorocznych jarmarkach, o wydźwięku festynów ludowych, urządzanych także w Holandii. Obecnie jest tam ona silnie zmieszańcowana i wypierają ją pszczoły innych ras, głównie pszczoła kraińska. Ostatnie jej enklawy zachowały się w Norwegii w postaci populacji pszczoły miejscowej, zwanej tam brune - pszczoła z wrzosowisk, gdzie i obecnie można spotkać kószki lüneburskie jako jej mieszkania. Jest wybitnie rojliwa, dość agresywna, ciemno ubarwiona, duża, lecz z krótkim języczkiem.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia