Ule magazynowe

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''ule magazynowe''' - mieszkania pszczół, w których na gromadzenie miodu służy tzw. magazyn miodowy jako część składowa ula w łatwy sposób oddzielana od jeg...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''ule magazynowe''' - mieszkania pszczół, w których na gromadzenie miodu służy tzw. magazyn miodowy jako część składowa ula w łatwy sposób oddzielana od jego części gniazdowej ([[ule dzielone]]). Termin ten wprowadził w 1780 J.L. Christ opisując ul swojej konstrukcji ([[ul Christa]]), w piśmiennictwie polskim dawniej spotykany, później raczej zarzucony, w potocznej mowie znaczy obecnie tyle co [[ule nadstawkowe]], ale odpowiadają mu również [[ule wielokorpusowe]]. Podzielenie ula nierozbieralnego, poziome lub pionowe, służyło istotnie polepszeniu technologii chowu pszczół: zyskiwano możliwości tworzenia rojów przez dzielenie i zaopatrywanie ich w gotową budowę woskową i w pokarm, przede wszystkim jednak stało się możliwe dopasowywanie pojemności ula do siły rodziny i potrzeb miejsca na zagospodarowanie się jej, czy to w okresie wiosny i lata, czy jesieni.
+
'''ule magazynowe''' - mieszkania pszczół, w których na gromadzenie miodu służy tzw. magazyn miodowy jako część składowa ula w łatwy sposób oddzielana od jego części gniazdowej ([[ule dzielone]]). Termin ten wprowadził w 1780 [[Johann Christ|J.L. Christ]] opisując ul swojej konstrukcji ([[ul Christa]]), w piśmiennictwie polskim dawniej spotykany, później raczej zarzucony, w potocznej mowie znaczy obecnie tyle co [[ule nadstawkowe]], ale odpowiadają mu również [[ule wielokorpusowe]]. Podzielenie ula nierozbieralnego, poziome lub pionowe, służyło istotnie polepszeniu technologii chowu pszczół: zyskiwano możliwości tworzenia rojów przez dzielenie i zaopatrywanie ich w gotową budowę woskową i w pokarm, przede wszystkim jednak stało się możliwe dopasowywanie pojemności ula do siły rodziny i potrzeb miejsca na zagospodarowanie się jej, czy to w okresie wiosny i lata, czy jesieni.
  
 
{{DEFAULTSORT:ule magazynowe}}
 
{{DEFAULTSORT:ule magazynowe}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|magazynowe ule]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|magazynowe ule]]

Aktualna wersja na dzień 21:04, 2 sty 2013

ule magazynowe - mieszkania pszczół, w których na gromadzenie miodu służy tzw. magazyn miodowy jako część składowa ula w łatwy sposób oddzielana od jego części gniazdowej (ule dzielone). Termin ten wprowadził w 1780 J.L. Christ opisując ul swojej konstrukcji (ul Christa), w piśmiennictwie polskim dawniej spotykany, później raczej zarzucony, w potocznej mowie znaczy obecnie tyle co ule nadstawkowe, ale odpowiadają mu również ule wielokorpusowe. Podzielenie ula nierozbieralnego, poziome lub pionowe, służyło istotnie polepszeniu technologii chowu pszczół: zyskiwano możliwości tworzenia rojów przez dzielenie i zaopatrywanie ich w gotową budowę woskową i w pokarm, przede wszystkim jednak stało się możliwe dopasowywanie pojemności ula do siły rodziny i potrzeb miejsca na zagospodarowanie się jej, czy to w okresie wiosny i lata, czy jesieni.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia