Ule książkowe

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''ule książkowe''' – grupa uli ramowych obsługiwanych od tyłu, w których po otwarciu drzwi (zatworu) ma się wgląd na wszystkie uliczki. Ramki są ustawiane na...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''ule książkowe''' – grupa uli ramowych obsługiwanych od tyłu, w których po otwarciu drzwi (zatworu) ma się wgląd na wszystkie uliczki. Ramki są ustawiane na ruszcie kantem do wylotu (przednia ściana) i drzwiczek, można każdą z nich oddzielnie wysuwać i wsuwać, nie rujnując zwartości całego gniazda, którego przegląd upodabnia się do kartowania książki. Odstępy pomiędzy ramkami są regulowane rzędem odstępników umocowanych u dołu i góry przedniej ściany (wylotowej) i drzwiczek, najczęściej w postaci klamerek drucianych, nazywanych piłą lub grabkami. W literaturze niemieckiej realizację tego pomysłu datuj się na 1873 i przypisuje A. Albertiemu, zapożyczył on ją jednak bezpośrednio od O. Rothego, znanego pszczelarza na Dolnym Śląsku, a miał i innych poprzedników. Do tej grupy zalicza się również wcześniejsze konstrukcje, jak [[ul Hubera]] i jemu pochodne, także [[ul Prokopowycza]].
+
'''ule książkowe''' – grupa uli ramowych obsługiwanych od tyłu, w których po otwarciu drzwi (zatworu) ma się wgląd na wszystkie uliczki. Ramki są ustawiane na ruszcie kantem do wylotu (przednia ściana) i drzwiczek, można każdą z nich oddzielnie wysuwać i wsuwać, nie rujnując zwartości całego gniazda, którego przegląd upodabnia się do kartowania książki. Odstępy pomiędzy ramkami są regulowane rzędem odstępników umocowanych u dołu i góry przedniej ściany (wylotowej) i drzwiczek, najczęściej w postaci klamerek drucianych, nazywanych piłą lub grabkami. W literaturze niemieckiej realizację tego pomysłu datuj się na 1873 i przypisuje [[Adolf Alberti|A. Albertiemu]], zapożyczył on ją jednak bezpośrednio od O. Rothego, znanego pszczelarza na Dolnym Śląsku, a miał i innych poprzedników. Do tej grupy zalicza się również wcześniejsze konstrukcje, jak [[ul Hubera]] i jemu pochodne, także [[ul Prokopowycza]].
  
 
{{DEFAULTSORT:ule ksiazkowe}}
 
{{DEFAULTSORT:ule ksiazkowe}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|ksiazkowe ule]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|ksiazkowe ule]]

Aktualna wersja na dzień 21:11, 4 sty 2013

ule książkowe – grupa uli ramowych obsługiwanych od tyłu, w których po otwarciu drzwi (zatworu) ma się wgląd na wszystkie uliczki. Ramki są ustawiane na ruszcie kantem do wylotu (przednia ściana) i drzwiczek, można każdą z nich oddzielnie wysuwać i wsuwać, nie rujnując zwartości całego gniazda, którego przegląd upodabnia się do kartowania książki. Odstępy pomiędzy ramkami są regulowane rzędem odstępników umocowanych u dołu i góry przedniej ściany (wylotowej) i drzwiczek, najczęściej w postaci klamerek drucianych, nazywanych piłą lub grabkami. W literaturze niemieckiej realizację tego pomysłu datuj się na 1873 i przypisuje A. Albertiemu, zapożyczył on ją jednak bezpośrednio od O. Rothego, znanego pszczelarza na Dolnym Śląsku, a miał i innych poprzedników. Do tej grupy zalicza się również wcześniejsze konstrukcje, jak ul Hubera i jemu pochodne, także ul Prokopowycza.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia