Ul turyński

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''ul turyński''', '''ul Gerstunga''' - związkowy ul pszczelarzy z Turyngii, wymiary jego ramki były punktem wyjścia przy ustalaniu w 1880 [[ramka znormalizowana niemieckia|ramki znormalizowanej niemieckiej]]. Dostępny z góry i od tyłu, złożony z korpusu gniazdowego i nadstawki, przystosowany do gospodarki pawilonowej. Pierwotnie bardzo popularny w formie ula podwójnego (bliźniak turyński), później także w postaciach innych, opracowanych przez jego twórcę [[Ferdinand Gerstung|F. Gerstunga]]. Rozpowszechnił się szeroko w krajach niemieckich, Austrii oraz Czechach, znany jako '''ul Gerstunga''', obecnie nierzadki na terenie Niemiec w postaci [[ul Gerstunga stojak|stojaka Gerstunga]] i [[ul Gerstunga leżak|leżaka Gerstunga]]. Gerstung ustalił zdecydowanie wewnętrzne wymiary ramki (tzw. całkowitej) na 25x40 cm, co przy grubości beleczek 8 i 5 mm określało jej rozmiary zewnętrzne na 260x416 mm, natomiast zewnętrzne wymiary półramek wynoszą 260x205 mm. U innych autorów wymiary zewnętrzne [[ramka Gerstunga|ramki Gerstunga]] nie są identyczne z pierwowzorem, głównie skutkiem zaokrąglania przy przeliczaniu cali na jednostki metryczne. Wymiary obecnie stosowanych ramek Gerstunga wynoszą 26x41 cm (grubość beleczek 8 i 6 mm).
+
'''ul turyński''', '''ul Gerstunga''' - związkowy ul pszczelarzy z Turyngii, wymiary jego ramki były punktem wyjścia przy ustalaniu w 1880 [[ramka znormalizowana niemieckia|ramki znormalizowanej niemieckiej]]. Dostępny z góry i od tyłu, złożony z korpusu gniazdowego i nadstawki, przystosowany do gospodarki pawilonowej. Pierwotnie bardzo popularny w formie ula podwójnego (bliźniak turyński), później także w postaciach innych, opracowanych przez jego twórcę [[Ferdinand Gerstung|F. Gerstunga]]. Rozpowszechnił się szeroko w krajach niemieckich, Austrii oraz Czechach, znany jako '''[[ul Gerstunga]]''', obecnie nierzadki na terenie Niemiec w postaci [[ul Gerstunga stojak|stojaka Gerstunga]] i [[ul Gerstunga leżak|leżaka Gerstunga]]. Gerstung ustalił zdecydowanie wewnętrzne wymiary ramki (tzw. całkowitej) na 25x40 cm, co przy grubości beleczek 8 i 5 mm określało jej rozmiary zewnętrzne na 260x416 mm, natomiast zewnętrzne wymiary półramek wynoszą 260x205 mm. U innych autorów wymiary zewnętrzne [[ramka Gerstunga|ramki Gerstunga]] nie są identyczne z pierwowzorem, głównie skutkiem zaokrąglania przy przeliczaniu cali na jednostki metryczne. Wymiary obecnie stosowanych ramek Gerstunga wynoszą 26x41 cm (grubość beleczek 8 i 6 mm).
  
 
{{DEFAULTSORT:ul turynski}}
 
{{DEFAULTSORT:ul turynski}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|turynski ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|turynski ul]]

Aktualna wersja na dzień 11:57, 9 gru 2012

ul turyński, ul Gerstunga - związkowy ul pszczelarzy z Turyngii, wymiary jego ramki były punktem wyjścia przy ustalaniu w 1880 ramki znormalizowanej niemieckiej. Dostępny z góry i od tyłu, złożony z korpusu gniazdowego i nadstawki, przystosowany do gospodarki pawilonowej. Pierwotnie bardzo popularny w formie ula podwójnego (bliźniak turyński), później także w postaciach innych, opracowanych przez jego twórcę F. Gerstunga. Rozpowszechnił się szeroko w krajach niemieckich, Austrii oraz Czechach, znany jako ul Gerstunga, obecnie nierzadki na terenie Niemiec w postaci stojaka Gerstunga i leżaka Gerstunga. Gerstung ustalił zdecydowanie wewnętrzne wymiary ramki (tzw. całkowitej) na 25x40 cm, co przy grubości beleczek 8 i 5 mm określało jej rozmiary zewnętrzne na 260x416 mm, natomiast zewnętrzne wymiary półramek wynoszą 260x205 mm. U innych autorów wymiary zewnętrzne ramki Gerstunga nie są identyczne z pierwowzorem, głównie skutkiem zaokrąglania przy przeliczaniu cali na jednostki metryczne. Wymiary obecnie stosowanych ramek Gerstunga wynoszą 26x41 cm (grubość beleczek 8 i 6 mm).

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia