Ul ałtajski

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''ul ałtajski''' – pierwszy ul rozbieralny na Ałtaju i Zachodnie Syberii, skonstruowany w końcu XIX wieku przez carskich zesłańców A.N. Fedorowa i [[J.P. M...”)
 
m
Linia 1: Linia 1:
'''ul ałtajski''' – pierwszy ul rozbieralny na Ałtaju i Zachodnie Syberii, skonstruowany w końcu XIX wieku przez carskich zesłańców [[A.N. Fedorowa]] i [[J.P. Michaelisa]], nagrodzony a 1896 na wystawie rolniczej w Niżegrodzku, bardzo popularny, spotykany jeszcze po drugiej wojnie światowej. Ma dwa korpusy, każdy z nich może pomieścić 17 ramek rozmiarów 404x262 mm. Pierwotnie korpus gniazdowy montowano na nogach stałych, później robiono nogi odejmowane i dennicę ruchomą, przedłużoną w mostek. Wylotki wyrabiano po środku ściany, w korpusie gniazdowym dwa, u spodu główny i nad nim drugi mniejszy 4 cm poniżej powałki, w korpusie nadstawkowym tylko górny. Dodatkowe wyloty po drugiej stronie ula służyły odkładom i matkom zapasowym. Daszek dwuspadowy, odejmowany lub z pomocą specjalnego urządzenia odchylany na stronę, podobnie jak wieko skrzyni, podobne urządzenie służyło także do uchylania dna.
+
'''ul ałtajski''' – pierwszy ul rozbieralny na Ałtaju i Zachodniej Syberii, skonstruowany w końcu XIX wieku przez carskich zesłańców [[A.N. Fedorowa]] i [[J.P. Michaelisa]], nagrodzony a 1896 na wystawie rolniczej w Niżegrodzku, bardzo popularny, spotykany jeszcze po drugiej wojnie światowej. Ma dwa korpusy, każdy z nich może pomieścić 17 ramek rozmiarów 404x262 mm. Pierwotnie korpus gniazdowy montowano na nogach stałych, później robiono nogi odejmowane i dennicę ruchomą, przedłużoną w mostek. Wylotki wyrabiano po środku ściany, w korpusie gniazdowym dwa, u spodu główny i nad nim drugi mniejszy 4 cm poniżej powałki, w korpusie nadstawkowym tylko górny. Dodatkowe wyloty po drugiej stronie ula służyły odkładom i matkom zapasowym. Daszek dwuspadowy, odejmowany lub z pomocą specjalnego urządzenia odchylany na stronę, podobnie jak wieko skrzyni, podobne urządzenie służyło także do uchylania dna.
  
 
{{DEFAULTSORT:ul ałtajski}}
 
{{DEFAULTSORT:ul ałtajski}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|ałtajski ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|ałtajski ul]]

Wersja z 16:15, 2 lis 2012

ul ałtajski – pierwszy ul rozbieralny na Ałtaju i Zachodniej Syberii, skonstruowany w końcu XIX wieku przez carskich zesłańców A.N. Fedorowa i J.P. Michaelisa, nagrodzony a 1896 na wystawie rolniczej w Niżegrodzku, bardzo popularny, spotykany jeszcze po drugiej wojnie światowej. Ma dwa korpusy, każdy z nich może pomieścić 17 ramek rozmiarów 404x262 mm. Pierwotnie korpus gniazdowy montowano na nogach stałych, później robiono nogi odejmowane i dennicę ruchomą, przedłużoną w mostek. Wylotki wyrabiano po środku ściany, w korpusie gniazdowym dwa, u spodu główny i nad nim drugi mniejszy 4 cm poniżej powałki, w korpusie nadstawkowym tylko górny. Dodatkowe wyloty po drugiej stronie ula służyły odkładom i matkom zapasowym. Daszek dwuspadowy, odejmowany lub z pomocą specjalnego urządzenia odchylany na stronę, podobnie jak wieko skrzyni, podobne urządzenie służyło także do uchylania dna.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia