Ul Zandera

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''ul Zandera''' - propagowany w latach międzywojennych przez E. Zandera (Niemcy) ul obsługiwany z góry, wzorowany na ulu Gerstunga...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''ul Zandera''' - propagowany w latach międzywojennych przez [[Enoch Zander|E. Zandera]] (Niemcy) ul obsługiwany z góry, wzorowany na [[ul Gerstunga|ulu Gerstunga]], różniący się od niego przede wszystkim wymiarami ramek tzw. [[ramka Zandera|Zandera]] 42x22 cm (wewnątrz 40x20 cm), jednakowych w korpusie gniazdowym i nadstawkowym; w konstrukcji ramek zostały zastosowane oryginalne odstępniki klamrowe zapożyczone z [[ul Carra-Lindego|ula Carra-Lindego]] (szerokość beleczek ramek 22 mm). W pierwotnej wersji przeznaczony do wolnego ustawiania mieścił w zabudowie zimnej po 10 ramek w podwójnościennej części gniazdowej i w nieocieplanej części nastawkowej, chronionej od zewnątrz głębokim daszkiem skrzyniowym, pod którym wierzch ramek osłaniała ocieplająca powała z otworem do podkarmiania pszczół. Wylot dolny o wymiarach 210x7 mm z wkładką. W późniejszych opracowaniach wynalazca budował korpus gniazdowy tak jak nadstawkowy z pojedynczych desek, w przedniej zaś ścianie każdego z nich umieścił nisze wylotowe, pojemność natomiast sprowadził do 9 plastrów. Ul ten pozbawiony daszka nadawał się do ustawiania w pawilonach różnego typu, popularnych wśród pszczelarzy niemieckich. [[Ramka Zandera]] zyskała uznanie i znalazła zastosowanie w ulach użytkowanych także obecnie.
+
'''ul Zandera''' - propagowany w latach międzywojennych przez [[Enoch Zander|E. Zandera]] (Niemcy) ul obsługiwany z góry, wzorowany na [[ul Gerstunga|ulu Gerstunga]], różniący się od niego przede wszystkim wymiarami ramek tzw. [[ramka Zandera|Zandera]] 42x22 cm (wewnątrz 40x20 cm), jednakowych w korpusie gniazdowym i nadstawkowym. W konstrukcji ramek zostały zastosowane oryginalne odstępniki klamrowe zapożyczone z [[ul Carra-Lindego|ula Carra-Lindego]] (szerokość beleczek ramek 22 mm). W pierwotnej wersji przeznaczony do wolnego ustawiania mieścił w zabudowie zimnej po 10 ramek w podwójnościennej części gniazdowej i w nieocieplanej części nastawkowej, chronionej od zewnątrz głębokim daszkiem skrzyniowym, pod którym wierzch ramek osłaniała ocieplająca powała z otworem do podkarmiania pszczół. Wylot dolny o wymiarach 210x7 mm z wkładką. W późniejszych opracowaniach wynalazca budował korpus gniazdowy tak jak nadstawkowy z pojedynczych desek, w przedniej zaś ścianie każdego z nich umieścił nisze wylotowe, pojemność natomiast sprowadził do 9 plastrów. Ul ten pozbawiony daszka nadawał się do ustawiania w pawilonach różnego typu, popularnych wśród pszczelarzy niemieckich. [[Ramka Zandera]] zyskała uznanie i znalazła zastosowanie w ulach użytkowanych także obecnie.
  
 
{{DEFAULTSORT:ul Zandera}}
 
{{DEFAULTSORT:ul Zandera}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Zandera ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Zandera ul]]

Aktualna wersja na dzień 21:42, 16 lis 2012

ul Zandera - propagowany w latach międzywojennych przez E. Zandera (Niemcy) ul obsługiwany z góry, wzorowany na ulu Gerstunga, różniący się od niego przede wszystkim wymiarami ramek tzw. Zandera 42x22 cm (wewnątrz 40x20 cm), jednakowych w korpusie gniazdowym i nadstawkowym. W konstrukcji ramek zostały zastosowane oryginalne odstępniki klamrowe zapożyczone z ula Carra-Lindego (szerokość beleczek ramek 22 mm). W pierwotnej wersji przeznaczony do wolnego ustawiania mieścił w zabudowie zimnej po 10 ramek w podwójnościennej części gniazdowej i w nieocieplanej części nastawkowej, chronionej od zewnątrz głębokim daszkiem skrzyniowym, pod którym wierzch ramek osłaniała ocieplająca powała z otworem do podkarmiania pszczół. Wylot dolny o wymiarach 210x7 mm z wkładką. W późniejszych opracowaniach wynalazca budował korpus gniazdowy tak jak nadstawkowy z pojedynczych desek, w przedniej zaś ścianie każdego z nich umieścił nisze wylotowe, pojemność natomiast sprowadził do 9 plastrów. Ul ten pozbawiony daszka nadawał się do ustawiania w pawilonach różnego typu, popularnych wśród pszczelarzy niemieckich. Ramka Zandera zyskała uznanie i znalazła zastosowanie w ulach użytkowanych także obecnie.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia