Ul Oettla

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''ul Oettla''' - ul znany w literaturze niemieckojęzycznej jako prinz lub prinz słomiany (Stohprinz), w słowiańskiej natomiast - książe (słomiany), rozpowszechniony i bardzo popularny w Czechach i na Morawach w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Jego twórca [[Jan Nepomuk Oettl|J. Oettl]] zastosował jako nowość wyrób na prasie ze słomy ok. 16-centymetrowych segmentów czworobocznych w świetle ok. 28x28 cm, które ustawiane otworami w osi poziomej po 3-4 i spinane klamrami tworzyły dno, ściany boczne i powałę (często z otworem czopowym) ula, z obu końców zamykanego drzwiczkami szytymi również ze słomy. Wylot umieszczano w przednich drzwiczkach, niekiedy dodatkowy w ścianie bocznej. Snozy a później ramki o wymiarach 223x250 mm zawieszano na listwach umocowanych do ścian wewnątrz każdego segmentu. W późniejszym okresie Oettl składał swój ul w kierunku pionowym jako tzw. magazynowy, nazywany królem (słomianym).
+
'''ul Oettla''' - ul znany w literaturze niemieckojęzycznej jako prinz lub prinz słomiany (Stohprinz), w słowiańskiej natomiast - książe (słomiany), rozpowszechniony i bardzo popularny w Czechach i na Morawach w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Jego twórca [[Jan Oettl|J. Oettl]] zastosował jako nowość wyrób na prasie ze słomy ok. 16-centymetrowych segmentów czworobocznych w świetle ok. 28x28 cm, które ustawiane otworami w osi poziomej po 3-4 i spinane klamrami tworzyły dno, ściany boczne i powałę (często z otworem czopowym) ula, z obu końców zamykanego drzwiczkami szytymi również ze słomy. Wylot umieszczano w przednich drzwiczkach, niekiedy dodatkowy w ścianie bocznej. Snozy a później ramki o wymiarach 223x250 mm zawieszano na listwach umocowanych do ścian wewnątrz każdego segmentu. W późniejszym okresie Oettl składał swój ul w kierunku pionowym jako tzw. magazynowy, nazywany królem (słomianym).
  
 
{{DEFAULTSORT:ul Oettla}}
 
{{DEFAULTSORT:ul Oettla}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Oettla ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Oettla ul]]

Aktualna wersja na dzień 13:22, 4 sty 2013

ul Oettla - ul znany w literaturze niemieckojęzycznej jako prinz lub prinz słomiany (Stohprinz), w słowiańskiej natomiast - książe (słomiany), rozpowszechniony i bardzo popularny w Czechach i na Morawach w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Jego twórca J. Oettl zastosował jako nowość wyrób na prasie ze słomy ok. 16-centymetrowych segmentów czworobocznych w świetle ok. 28x28 cm, które ustawiane otworami w osi poziomej po 3-4 i spinane klamrami tworzyły dno, ściany boczne i powałę (często z otworem czopowym) ula, z obu końców zamykanego drzwiczkami szytymi również ze słomy. Wylot umieszczano w przednich drzwiczkach, niekiedy dodatkowy w ścianie bocznej. Snozy a później ramki o wymiarach 223x250 mm zawieszano na listwach umocowanych do ścian wewnątrz każdego segmentu. W późniejszym okresie Oettl składał swój ul w kierunku pionowym jako tzw. magazynowy, nazywany królem (słomianym).

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia