Ul Janszy

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''ul Janszy''' - opisany w 1771  przez A. Janszę ul określany jako magazynowy, składający się z czworobocznych skrzynek o wymiarach boków 79x32-36 cm i wysokości 8 cm, nakładanych jedna na drugą w liczbie zależnie od siły rodziny. Spód ula stanowiła dennica, wierzch zamykała powała. W każdej ze skrzynek umieszczano wewnątrz poprzeczne listewki służące do przetrzymywania plastrów (budowa stała). Zwykle 2 skrzynki mieściły gniazdo, i 2 z wierzchu spełniały rolę nadstawek, rozdzielano je przecinając plastry drutem. Jansza opisał też ula szyte ze słomy w kształcie kręgów o średnicy 36 cm i wysokości 17 cm, w liczbie 3 ustawione na sobie.
+
'''ul Janszy''' - opisany w 1771  przez [[Anton Jansza|A. Janszę]] ul określany jako magazynowy, składający się z czworobocznych skrzynek o wymiarach boków 79x32-36 cm i wysokości 8 cm, nakładanych jedna na drugą w liczbie zależnie od siły rodziny. Spód ula stanowiła dennica, wierzch zamykała powała. W każdej ze skrzynek umieszczano wewnątrz poprzeczne listewki służące do przetrzymywania plastrów (budowa stała). Zwykle 2 skrzynki mieściły gniazdo, i 2 z wierzchu spełniały rolę nadstawek, rozdzielano je przecinając plastry drutem. Jansza opisał też ule szyte ze słomy w kształcie kręgów o średnicy 36 cm i wysokości 17 cm, w liczbie 3 ustawione na sobie.
  
 +
== Źródła ==
 +
* Wikipedia: [http://de.wikipedia.org/wiki/Anton_Janscha Anton Janscha] (w j. niem.)
  
 
{{DEFAULTSORT:ul Janszy}}
 
{{DEFAULTSORT:ul Janszy}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Janszy ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Janszy ul]]

Aktualna wersja na dzień 21:46, 16 sty 2013

ul Janszy - opisany w 1771 przez A. Janszę ul określany jako magazynowy, składający się z czworobocznych skrzynek o wymiarach boków 79x32-36 cm i wysokości 8 cm, nakładanych jedna na drugą w liczbie zależnie od siły rodziny. Spód ula stanowiła dennica, wierzch zamykała powała. W każdej ze skrzynek umieszczano wewnątrz poprzeczne listewki służące do przetrzymywania plastrów (budowa stała). Zwykle 2 skrzynki mieściły gniazdo, i 2 z wierzchu spełniały rolę nadstawek, rozdzielano je przecinając plastry drutem. Jansza opisał też ule szyte ze słomy w kształcie kręgów o średnicy 36 cm i wysokości 17 cm, w liczbie 3 ustawione na sobie.

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia