Ul Dadanta

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''ul Dadanta''' - skonstruowany w 1868 przez Ch. Dadanta (USA) ul na podstawie rozwiązań ula Langstrotha z zastosowaniem pierwo...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''ul Dadanta''' - skonstruowany w 1868 przez [[Charles Dadant|Ch. Dadanta]] (USA) ul na podstawie rozwiązań [[ul Langstrotha|ula Langstrotha]] z zastosowaniem pierwotnie [[ramka Quinbego|ramki Quinbego]] 470x286 mm (różnice zależnie od źródła, także 475x300 mm), później wielokrotnie modyfikowany co do wymiarów ramki i pojemności (liczby ramek) oraz sposobu jej wykorzystania. Rozpowszechnił się szeroko w Ameryce i Europie, znany obecnie w licznych wersjach, z których w USA [[ul Dadanta zmodyfikowany]], a w Europie [[ul Dadanta-Blatta]] i jego pochodne są najczęściej spotykane. Oryginalny ul Dadanta budowany z desek pojedynczych, składał się z wchodzącej do wewnątrz ula ruchomej dennicy przedłużonej w mostek, korpusu gniazdowego na 10 ramek, nadstawki (dwóch) na półramki 47x16 cm ustawianej bezpośrednio na ścianach korpusu; tylna ściana korpusu wzmocniona dodatkowo drugą deską (pogrubiona). Daszek płaski, głęboki, oparty na listwach przybitych do ścian korpusu gniazdowego przykrywał nadstawkę. Otwór wylotowy regulowany klockami.
+
'''ul Dadanta''' - skonstruowany w 1868 przez [[Charles Dadant|Ch. Dadanta]] (USA) ul na podstawie rozwiązań [[ul Langstrotha|ula Langstrotha]] z zastosowaniem pierwotnie [[ramka Quinbyego|ramki Quinbego]] 470x286 mm (różnice zależnie od źródła, także 475x300 mm), później wielokrotnie modyfikowany co do wymiarów ramki i pojemności (liczby ramek) oraz sposobu jej wykorzystania. Rozpowszechnił się szeroko w Ameryce i Europie, znany obecnie w licznych wersjach, z których w USA [[ul Dadanta zmodyfikowany]], a w Europie [[ul Dadanta-Blatta]] i jego pochodne są najczęściej spotykane. Oryginalny ul Dadanta budowany z desek pojedynczych, składał się z wchodzącej do wewnątrz ula ruchomej dennicy przedłużonej w mostek, korpusu gniazdowego na 10 ramek, nadstawki (dwóch) na półramki 47x16 cm ustawianej bezpośrednio na ścianach korpusu; tylna ściana korpusu wzmocniona dodatkowo drugą deską (pogrubiona). Daszek płaski, głęboki, oparty na listwach przybitych do ścian korpusu gniazdowego przykrywał nadstawkę. Otwór wylotowy regulowany klockami.
  
 
{{DEFAULTSORT:ul Dadanta}}
 
{{DEFAULTSORT:ul Dadanta}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Dadanta ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Dadanta ul]]

Aktualna wersja na dzień 21:20, 4 sty 2013

ul Dadanta - skonstruowany w 1868 przez Ch. Dadanta (USA) ul na podstawie rozwiązań ula Langstrotha z zastosowaniem pierwotnie ramki Quinbego 470x286 mm (różnice zależnie od źródła, także 475x300 mm), później wielokrotnie modyfikowany co do wymiarów ramki i pojemności (liczby ramek) oraz sposobu jej wykorzystania. Rozpowszechnił się szeroko w Ameryce i Europie, znany obecnie w licznych wersjach, z których w USA ul Dadanta zmodyfikowany, a w Europie ul Dadanta-Blatta i jego pochodne są najczęściej spotykane. Oryginalny ul Dadanta budowany z desek pojedynczych, składał się z wchodzącej do wewnątrz ula ruchomej dennicy przedłużonej w mostek, korpusu gniazdowego na 10 ramek, nadstawki (dwóch) na półramki 47x16 cm ustawianej bezpośrednio na ścianach korpusu; tylna ściana korpusu wzmocniona dodatkowo drugą deską (pogrubiona). Daszek płaski, głęboki, oparty na listwach przybitych do ścian korpusu gniazdowego przykrywał nadstawkę. Otwór wylotowy regulowany klockami.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia