Ul Škvařila

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''ul Škvařila''' - skonstruowany w latach trzydziestych przez V. Škvařila ul, jako wynik gruntownych studiów i racjonalnych przemyśleń problemów ulowych. Skła...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''ul Škvařila''' - skonstruowany w latach trzydziestych przez V. Škvařila ul, jako wynik gruntownych studiów i racjonalnych przemyśleń problemów ulowych. Składa się z ruchomej dennicy, korpusu gniazdowego na 9 ramek 412x305 mm (wewnątrz 400x275 mm) w zabudowie zimnej, 2 nadstawek zewnętrznych na 7 półramek o plastrach pogrubionych oraz z przykrycia. Ściany ula z drewna, prócz jednej nadstawki futrowane słomą (całkowita grubość 10 cm). Dennica podwójna klejona, nieco pochylona (20◦) ku wylotowi, który jest wycięty na wysokość 12 mm w jej obramowaniu głębokim na 25 mm (przestrzeń podramkowa 30 mm), z tyłu dennicy listwa obramowania ruchoma, tworzy tzw. czop. Światło wylotu regulowane 3 klinikami. Przykrywa ula oprawiona w ramę, od spodu podbita słoma, w ⅓ od strony wylotu ma wycięty okrągły otwór (średnica 8 cm) na umieszczanie [[balon turyński|balonu turyńskiego]]. Do stałego wyposażenia ula należy także dolna podkarmiaczka i zasuwka na wylot chroniąca przed myszami. Ul ten nie przyjął się, podobnie jak i jego kompromisowe rozwiązanie w postaci [[ul związkowy leżak morawski| ula związkowego leżaka morawskiego]].
+
'''ul Škvařila''' - skonstruowany w latach trzydziestych przez [[Vaclav Škvařil|V. Škvařila]] ul, jako wynik gruntownych studiów i racjonalnych przemyśleń problemów ulowych. Składa się z ruchomej dennicy, korpusu gniazdowego na 9 ramek 412x305 mm (wewnątrz 400x275 mm) w zabudowie zimnej, 2 nadstawek zewnętrznych na 7 półramek o plastrach pogrubionych oraz z przykrycia. Ściany ula z drewna, prócz jednej nadstawki futrowane słomą (całkowita grubość 10 cm). Dennica podwójna klejona, nieco pochylona (20◦) ku wylotowi, który jest wycięty na wysokość 12 mm w jej obramowaniu głębokim na 25 mm (przestrzeń podramkowa 30 mm), z tyłu dennicy listwa obramowania ruchoma, tworzy tzw. czop. Światło wylotu regulowane 3 klinikami. Przykrywa ula oprawiona w ramę, od spodu podbita słoma, w ⅓ od strony wylotu ma wycięty okrągły otwór (średnica 8 cm) na umieszczanie [[balon turyński|balonu turyńskiego]]. Do stałego wyposażenia ula należy także dolna podkarmiaczka i zasuwka na wylot chroniąca przed myszami. Ul ten nie przyjął się, podobnie jak i jego kompromisowe rozwiązanie w postaci [[ul związkowy leżak morawski| ula związkowego leżaka morawskiego]].
  
 
{{DEFAULTSORT:ul Skvarila}}
 
{{DEFAULTSORT:ul Skvarila}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Skvarila ul]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|Skvarila ul]]

Aktualna wersja na dzień 21:03, 9 wrz 2014

ul Škvařila - skonstruowany w latach trzydziestych przez V. Škvařila ul, jako wynik gruntownych studiów i racjonalnych przemyśleń problemów ulowych. Składa się z ruchomej dennicy, korpusu gniazdowego na 9 ramek 412x305 mm (wewnątrz 400x275 mm) w zabudowie zimnej, 2 nadstawek zewnętrznych na 7 półramek o plastrach pogrubionych oraz z przykrycia. Ściany ula z drewna, prócz jednej nadstawki futrowane słomą (całkowita grubość 10 cm). Dennica podwójna klejona, nieco pochylona (20◦) ku wylotowi, który jest wycięty na wysokość 12 mm w jej obramowaniu głębokim na 25 mm (przestrzeń podramkowa 30 mm), z tyłu dennicy listwa obramowania ruchoma, tworzy tzw. czop. Światło wylotu regulowane 3 klinikami. Przykrywa ula oprawiona w ramę, od spodu podbita słoma, w ⅓ od strony wylotu ma wycięty okrągły otwór (średnica 8 cm) na umieszczanie balonu turyńskiego. Do stałego wyposażenia ula należy także dolna podkarmiaczka i zasuwka na wylot chroniąca przed myszami. Ul ten nie przyjął się, podobnie jak i jego kompromisowe rozwiązanie w postaci ula związkowego leżaka morawskiego.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia