Stojak zatworowy

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''stojak zatworowy''' ('''klocowy''') - ul nierozbieralny wyrabiany z kloców wypróchniałych drzew (lipa, olsza, osika, sosna) lub dłubany um...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''stojak zatworowy''' ('''klocowy''') - [[ule nierozbieralne|ul nierozbieralny]] wyrabiany z kloców wypróchniałych drzew (lipa, olsza, osika, sosna) lub dłubany umyślnie, w głowie z odejmowanym zagłówkiem (miejsce przytwierdzania plastrów), stąd także jego nazwa: '''główczak'''. W spodzie dno nieruchome samorodne lub wpasowane i wtedy nazywany bywa '''denczakiem''', zatwór przy samym dnie, jako jedyny dostęp do wnętrza, [[oko|oczko]] z [[oczkas|oczkasem]] lub [[ławeczka|ławeczką]] powyżej zatworu po jego lewej lub prawej stronie. Dawniej rozpowszechniony na Podolu, najwięcej w okolicach zalesionych.
+
'''stojak zatworowy''' ('''klocowy''') - [[ule nierozbieralne|ul nierozbieralny]] wyrabiany z kloców wypróchniałych drzew (lipa, olsza, osika, sosna) lub dłubany umyślnie, w głowie z odejmowanym zagłówkiem (miejsce przytwierdzania plastrów), stąd także jego nazwa: '''główczak'''. W spodzie dno nieruchome samorodne lub wpasowane i wtedy nazywany bywa '''denczakiem''', zatwór przy samym dnie, jako jedyny dostęp do wnętrza, [[oko|oczko]] z [[oczkas|oczkasem]] lub [[ławeczka|ławeczką]] powyżej zatworu po jego lewej lub prawej stronie. Dawniej rozpowszechniony na Podolu, najwięcej w okolicach zalesionych (por. [[ul zatworowy podolski]]).
  
 
{{DEFAULTSORT:stojakzatworowy}}
 
{{DEFAULTSORT:stojakzatworowy}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli]]
 
[[Category:Konstrukcje uli]]

Aktualna wersja na dzień 09:16, 17 lip 2013

stojak zatworowy (klocowy) - ul nierozbieralny wyrabiany z kloców wypróchniałych drzew (lipa, olsza, osika, sosna) lub dłubany umyślnie, w głowie z odejmowanym zagłówkiem (miejsce przytwierdzania plastrów), stąd także jego nazwa: główczak. W spodzie dno nieruchome samorodne lub wpasowane i wtedy nazywany bywa denczakiem, zatwór przy samym dnie, jako jedyny dostęp do wnętrza, oczko z oczkasem lub ławeczką powyżej zatworu po jego lewej lub prawej stronie. Dawniej rozpowszechniony na Podolu, najwięcej w okolicach zalesionych (por. ul zatworowy podolski).

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia