Ramka Hoffmanna

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''ramka Hoffmanna''', '''ramka typu Hoffmanna''' (w lit. pol. spot. również '''ramka Hoffmana''' lub '''ramka hoffmanowska''') - [[ramka]] nie związana z systemem ula, o obustronnie (po 5 mm) poszerzonych w górnej części beleczkach bocznych, przylegających w tym miejscu na styk do sąsiednich ramek w ulu. Sposób ten umożliwia zachowanie właściwych odstępów pomiędzy plastrami oraz zapobiega przesuwaniu się ich podczas transportu. Poszerzenia są przemiennie płaskie i zaostrzone w celu zabezpieczenia przed gnieceniem pszczół w czasie przeglądów. Skonstruował ją [[Julius Hoffmann]].
+
'''ramka Hoffmanna''', '''ramka typu Hoffmanna''' (w lit. pol. spot. również '''ramka Hoffmana''' lub '''ramka hoffmanowska''') [[ramka]] nie związana z [[system ula|systemem ula]], o obustronnie (po 5 mm) poszerzonych w górnej części beleczkach bocznych, przylegających w tym miejscu na styk do sąsiednich ramek w ulu. Sposób ten umożliwia zachowanie właściwych odstępów pomiędzy plastrami oraz zapobiega przesuwaniu się ich podczas transportu. Poszerzenia są przemiennie płaskie i zaostrzone w celu zabezpieczenia przed gnieceniem pszczół w czasie przeglądów. Skonstruował ją [[Julius Hoffmann]].
  
 
{|border="0"
 
{|border="0"

Aktualna wersja na dzień 13:34, 19 kwi 2015

ramka Hoffmanna, ramka typu Hoffmanna (w lit. pol. spot. również ramka Hoffmana lub ramka hoffmanowska) – ramka nie związana z systemem ula, o obustronnie (po 5 mm) poszerzonych w górnej części beleczkach bocznych, przylegających w tym miejscu na styk do sąsiednich ramek w ulu. Sposób ten umożliwia zachowanie właściwych odstępów pomiędzy plastrami oraz zapobiega przesuwaniu się ich podczas transportu. Poszerzenia są przemiennie płaskie i zaostrzone w celu zabezpieczenia przed gnieceniem pszczół w czasie przeglądów. Skonstruował ją Julius Hoffmann.

Budowa ramki Hoffmanna Budowa ramki Hoffmanna. (Źródło: Sekcja Pszczelarska Tow. Gospodarskiego we Lwowie (wyd.): Ul leżak związkowy (Roota) i gospodarka w nim. Nakładem Redakcji „Bartnika Postępowego” we Lwowie, Lwów 1927, ryc. 8, s. 17.).
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia