Pszczoły afrykańskie

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
'''afrykańskie podgatunki pszczoły miodnej''', '''pszczoły afrykańskie''' - umowne określenie grupy ras geograficznych i ekologicznych [[pszczoła miodna|pszczoły miodnej]] zasiedlających Afrykę na południe od Sahary, dotąd nie do ostatka poznanych. Podział wprowadzony w 1804 na pszczołę ciemną ''Apis mellifera unicolor'' i pszczołę kolorową ze strefy tropikalnej ''Apis mellifera adansoni''  ([[pszczoła afrykańska]]) utrzymywał się w zasadzie do ostatnich dziesiątków lat. Obecnie rozróżnia się przynajmniej 7 podgatunków (''capesis'', ''unicolor'', ''adansoni'', ''scutelata'', ''litorea'', ''monticola'', ''yemenitica''), ale są to wciąż poznania fragmentaryczne i niewyczerpujące co do zasięgów (i odrębności).
+
'''afrykańskie podgatunki pszczoły miodnej''', '''pszczoły afrykańskie''' - umowne określenie grupy [[rasa geograficzna|ras geograficznych]] i [[rasa ekologiczna|ekologicznych]] [[pszczoła miodna|pszczoły miodnej]] zasiedlających Afrykę na południe od Sahary, dotąd nie do ostatka poznanych. Podział wprowadzony w 1804 na pszczołę ciemną ''Apis mellifera unicolor'' i pszczołę kolorową ze strefy tropikalnej ''Apis mellifera adansoni''  ([[pszczoła afrykańska]]) utrzymywał się w zasadzie do ostatnich dziesiątków lat. Obecnie rozróżnia się przynajmniej 7 podgatunków (''capesis'', ''unicolor'', ''adansoni'', ''scutelata'', ''litorea'', ''monticola'', ''yemenitica''), ale są to wciąż poznania fragmentaryczne i niewyczerpujące co do zasięgów (i odrębności).
  
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Rasy pszczoły miodnej|afrykanskie pszczoly]]
 
[[Category:Rasy pszczoły miodnej|afrykanskie pszczoly]]

Wersja z 13:52, 13 lut 2013

afrykańskie podgatunki pszczoły miodnej, pszczoły afrykańskie - umowne określenie grupy ras geograficznych i ekologicznych pszczoły miodnej zasiedlających Afrykę na południe od Sahary, dotąd nie do ostatka poznanych. Podział wprowadzony w 1804 na pszczołę ciemną Apis mellifera unicolor i pszczołę kolorową ze strefy tropikalnej Apis mellifera adansoni (pszczoła afrykańska) utrzymywał się w zasadzie do ostatnich dziesiątków lat. Obecnie rozróżnia się przynajmniej 7 podgatunków (capesis, unicolor, adansoni, scutelata, litorea, monticola, yemenitica), ale są to wciąż poznania fragmentaryczne i niewyczerpujące co do zasięgów (i odrębności).

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia