Pszczoła czerwona

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''pszczoła czerwona ''Apis koschevnicovi'' Buttel-Reepen, 1906''' - występujący na Borneo gatunek z rodzaju pszczoła ''Apis'' do niedawna opisywany j...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''pszczoła czerwona ''Apis koschevnicovi'' Buttel-Reepen, 1906''' - występujący na Borneo gatunek z rodzaju [[pszczoła|pszczoła ''Apis'']] do niedawna opisywany jako podgatunek ''Apis cerana koschevnicovi'', wyróżnia go wielce kolorowa powłoka ciała jego przedstawicieli, a przede wszystkim forma aparatu kopulacyjnego trutni: górne różki są ukształtowane w małe kuleczki. Ubarwienie: głowa i grzbietowa część tułowia są ciemne, na ostatnim pierścieniu tułowia trutni występuje czerwono złoty pasek, strona brzuszna odwłoka jest złota, na tylnej części tergitów - brązowe pasy, zaś przednie części tergitów u robotnic są pomarańczowe, u trutni i matek czerwonobrązowe, krętarz i uda całkowicie jasne, odwłok i odnóża porastają włoski koloru czerwonego. Skrzydła są nieco zadymione, jak u [[pszczoła olbrzymia|pszczoły olbrzymiej ''Apis dorsata'']], u robotnic na tergitach występują rąbki filcowe. Żyje dziko i jest utrzymywana w ulach. Bardzo łagodna, pozwala pracować bez podkurzacza i siatki. Buduje małe gniazda, w ulach wystarcza jej 6 plastrów 170x325 mm, większe gniazda opuszcza. Nie używa kitu. Jest kwestią sporną czy w poszyciu jej czerwiu trutowego znajdują się otworki, jak u [[pszczoła wschodnia|pszczoły wschodniej ''Apis cerana'']].
+
'''pszczoła czerwona ''Apis koschevnikovi'' Buttel-Reepen, 1906''' - występujący na Borneo gatunek z rodzaju [[pszczoła|pszczoła ''Apis'']] do niedawna opisywany jako podgatunek ''Apis cerana koschevnikovi'', wyróżnia go wielce kolorowa powłoka ciała jego przedstawicieli, a przede wszystkim forma aparatu kopulacyjnego trutni: górne różki są ukształtowane w małe kuleczki. Ubarwienie: głowa i grzbietowa część tułowia są ciemne, na ostatnim pierścieniu tułowia trutni występuje czerwono złoty pasek, strona brzuszna odwłoka jest złota, na tylnej części tergitów - brązowe pasy, zaś przednie części tergitów u robotnic są pomarańczowe, u trutni i matek czerwonobrązowe, krętarz i uda całkowicie jasne, odwłok i odnóża porastają włoski koloru czerwonego. Skrzydła są nieco zadymione, jak u [[pszczoła olbrzymia|pszczoły olbrzymiej ''Apis dorsata'']], u robotnic na tergitach występują rąbki filcowe. Żyje dziko i jest utrzymywana w ulach. Bardzo łagodna, pozwala pracować bez podkurzacza i siatki. Buduje małe gniazda, w ulach wystarcza jej 6 plastrów 170x325 mm, większe gniazda opuszcza. Nie używa kitu. Jest kwestią sporną czy w poszyciu jej czerwiu trutowego znajdują się otworki, jak u [[pszczoła wschodnia|pszczoły wschodniej ''Apis cerana'']].
  
 
{{DEFAULTSORT:pszczola czerwona}}
 
{{DEFAULTSORT:pszczola czerwona}}
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Gatunki pszczoły|czerwona pszczola]]
 
[[Category:Gatunki pszczoły|czerwona pszczola]]

Aktualna wersja na dzień 20:18, 26 lut 2013

pszczoła czerwona Apis koschevnikovi Buttel-Reepen, 1906 - występujący na Borneo gatunek z rodzaju pszczoła Apis do niedawna opisywany jako podgatunek Apis cerana koschevnikovi, wyróżnia go wielce kolorowa powłoka ciała jego przedstawicieli, a przede wszystkim forma aparatu kopulacyjnego trutni: górne różki są ukształtowane w małe kuleczki. Ubarwienie: głowa i grzbietowa część tułowia są ciemne, na ostatnim pierścieniu tułowia trutni występuje czerwono złoty pasek, strona brzuszna odwłoka jest złota, na tylnej części tergitów - brązowe pasy, zaś przednie części tergitów u robotnic są pomarańczowe, u trutni i matek czerwonobrązowe, krętarz i uda całkowicie jasne, odwłok i odnóża porastają włoski koloru czerwonego. Skrzydła są nieco zadymione, jak u pszczoły olbrzymiej Apis dorsata, u robotnic na tergitach występują rąbki filcowe. Żyje dziko i jest utrzymywana w ulach. Bardzo łagodna, pozwala pracować bez podkurzacza i siatki. Buduje małe gniazda, w ulach wystarcza jej 6 plastrów 170x325 mm, większe gniazda opuszcza. Nie używa kitu. Jest kwestią sporną czy w poszyciu jej czerwiu trutowego znajdują się otworki, jak u pszczoły wschodniej Apis cerana.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia