Metoda Sklenara wychowu matek z czasową bezmatecznością

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''metoda Sklenara wychowu matek z czasową bezmatecznością''' - prosty sposób wychowu matek pszczelich adresowany do drobnych hodowców, w opisie [[Guido Sklenar|G....”)
 
 
Linia 1: Linia 1:
'''metoda Sklenara wychowu matek z czasową bezmatecznością''' - prosty sposób wychowu matek pszczelich adresowany do drobnych hodowców, w opisie [[Guido Sklenar|G.Sklenara]] bazowany na rodzinach wychowujących w ulach dwukorpusowych, może być jednak adaptowany na rozmaite okoliczności. Wybiera się rodzinę w nastroju rojowym, zdejmuje się z nad kraty odgrodowej korpus nadstawkowy i ustawia się go na siatce wentylacyjnej zamykając pszczołom wylot, można dodawać pszczołę lub ścieśniać gniazdo, a przede wszystkim przygotować miejsce na ramkę hodowlaną, którą ustawia się po upływie godziny, z serią larw w miseczkach. Akceptacja larw jako matecznych następuje więc w tej swojego rodzaju rojnicy hodowlanej, w środowisku bez matki. Po upływie 24 godzin korpus nadstawkowy zostaje przeniesiony na stare miejsce i ustawiony na kratę odgrodową, dalszy rozwój larw matecznych odbywa się więc w obecności matki. Autor tego sposobu wychowu matek przypisuje duże znaczenie podkarmianiu, zalecając syrop zaprawiony ziołami, znany jako [[herbatka Sklenara]]. Niektórzy uważają, że można poprawiać warunki rozwoju larw matecznych, lokalizując obok plastry z czerwiem otwartym, co też praktykują już w  zaraniu poddawania ramki hodowlanej.
+
'''metoda Sklenara wychowu matek z czasową bezmatecznością''' - prosty sposób wychowu matek pszczelich adresowany do drobnych hodowców, w opisie [[Guido Sklenar|G.Sklenara]] bazowany na rodzinach wychowujących w ulach dwukorpusowych, może być jednak adaptowany na rozmaite okoliczności. Wybiera się rodzinę w nastroju rojowym, zdejmuje się z nad kraty odgrodowej korpus nadstawkowy i ustawia się go na siatce wentylacyjnej zamykając pszczołom wylot, można dodawać pszczołę lub ścieśniać gniazdo, a przede wszystkim przygotować miejsce na ramkę hodowlaną, którą ustawia się po upływie godziny, z serią larw w miseczkach. Akceptacja larw jako matecznych następuje więc w tej swojego rodzaju rojnicy hodowlanej, w środowisku bez matki. Po upływie 24 godzin korpus nadstawkowy zostaje przeniesiony na stare miejsce i ustawiony na kratę odgrodową, dalszy rozwój larw matecznych odbywa się więc w obecności matki. Autor tego sposobu wychowu matek przypisuje duże znaczenie podkarmianiu, zalecając syrop zaprawiony ziołami, znany jako [[herbata pszczela|herbata Sklenara]]. Niektórzy uważają, że można poprawiać warunki rozwoju larw matecznych, lokalizując obok plastry z czerwiem otwartym, co też praktykują już w  zaraniu poddawania ramki hodowlanej.
  
{{DEFAULTSORT:Metoda Sklenaraczasowabezmatecznoscia wychowu matek}}
+
{{DEFAULTSORT:Metoda Sklenarazczasowabezmatecznoscia wychowu matek}}
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Wychów matek pszczelich]]
 
[[Category:Wychów matek pszczelich]]
[[Category:Metody wychowu matek pszczelich|Sklenaraczasowabezmatecznosciametoda]]
+
[[Category:Metody wychowu matek pszczelich|Sklenarazczasowabezmatecznosciametoda]]

Aktualna wersja na dzień 12:06, 27 lut 2013

metoda Sklenara wychowu matek z czasową bezmatecznością - prosty sposób wychowu matek pszczelich adresowany do drobnych hodowców, w opisie G.Sklenara bazowany na rodzinach wychowujących w ulach dwukorpusowych, może być jednak adaptowany na rozmaite okoliczności. Wybiera się rodzinę w nastroju rojowym, zdejmuje się z nad kraty odgrodowej korpus nadstawkowy i ustawia się go na siatce wentylacyjnej zamykając pszczołom wylot, można dodawać pszczołę lub ścieśniać gniazdo, a przede wszystkim przygotować miejsce na ramkę hodowlaną, którą ustawia się po upływie godziny, z serią larw w miseczkach. Akceptacja larw jako matecznych następuje więc w tej swojego rodzaju rojnicy hodowlanej, w środowisku bez matki. Po upływie 24 godzin korpus nadstawkowy zostaje przeniesiony na stare miejsce i ustawiony na kratę odgrodową, dalszy rozwój larw matecznych odbywa się więc w obecności matki. Autor tego sposobu wychowu matek przypisuje duże znaczenie podkarmianiu, zalecając syrop zaprawiony ziołami, znany jako herbata Sklenara. Niektórzy uważają, że można poprawiać warunki rozwoju larw matecznych, lokalizując obok plastry z czerwiem otwartym, co też praktykują już w zaraniu poddawania ramki hodowlanej.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia