Metoda Alleya wychowu matek

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''metoda Alleya wychowu matek''' - zapoczątkowany przez H.Alleya w 18?? sposób umożliwiający wychów matek po raz pierwszy na większą skalę, a to dzięki okre...”)
 
m
Linia 1: Linia 1:
'''metoda Alleya wychowu matek''' - zapoczątkowany przez H.Alleya w 18??  sposób umożliwiający wychów matek po raz pierwszy na większą skalę, a to dzięki określeniu roli [[rodzina mateczna|rodziny matecznej]] i [[rodzina wychowująca|rodziny wychowującej]] oraz wprowadzeniu [[ramka hodowlana|ramki hodowlanej]] z ruchomymi listewkami poziomymi, innowacji, które stały się źródłem dalszych pomysłów i służą do dziś w zmodyfikowanych wersjach. Zaczęło się od podcięcia łukowato plastra i naklejenia od spodu wąskiego paska woszczyny wyciętej z plastra wraz z larwami przeznaczonymi na matki. Komórki na pasku, skierowane otworami w dół, ścinano ogrzanym nożem do połowy wysokości i poszerzano otwór pałeczką w co trzeciej w rzędzie, usuwając larwy z dwóch sąsiednich (odstęp pomiędzy matecznikami). Z czasem do naklejania pasków zaczęto używać listewek wprawianych w ramkę. W ten sposób przygotowaną ramkę hodowlaną wstawiano do ula, w którym rodzinę pszczelą z wyprzedzeniem 6 godzin pozbawiano matki i odbierano plastry z czerwiem oraz strząsano młodą pszczołę do dobrze wietrzonej transportówki, pszczołę tę przywracano i na nią spadał ciężar odciągania mateczników. Po 24 godzinach listewki z matecznikami przenoszono do rodzin wychowujących (w 1 rodzinie 16 mateczników), przed 12 godzinami osieroconych ale nie pozbawionych czerwiu. Na dwa dni przed spodziewanym wygryzaniem się matek, mateczniki izolowano w klateczkach, odcinając je od listewki ogrzanym nożem.
+
'''metoda Alleya wychowu matek''' - zapoczątkowany przez H.Alleya w 18??  sposób umożliwiający wychów matek po raz pierwszy na większą skalę, a to dzięki określeniu roli [[rodzina mateczna|rodziny matecznej]] i [[rodzina wychowująca|rodziny wychowującej]] oraz wprowadzeniu [[ramki hodowlane|ramki hodowlanej]] z ruchomymi listewkami poziomymi, innowacji, które stały się źródłem dalszych pomysłów i służą do dziś w zmodyfikowanych wersjach. Zaczęło się od podcięcia łukowato plastra i naklejenia od spodu wąskiego paska woszczyny wyciętej z plastra wraz z larwami przeznaczonymi na matki. Komórki na pasku, skierowane otworami w dół, ścinano ogrzanym nożem do połowy wysokości i poszerzano otwór pałeczką w co trzeciej w rzędzie, usuwając larwy z dwóch sąsiednich (odstęp pomiędzy matecznikami). Z czasem do naklejania pasków zaczęto używać listewek wprawianych w ramkę. W ten sposób przygotowaną ramkę hodowlaną wstawiano do ula, w którym rodzinę pszczelą z wyprzedzeniem 6 godzin pozbawiano matki i odbierano plastry z czerwiem oraz strząsano młodą pszczołę do dobrze wietrzonej transportówki, pszczołę tę przywracano i na nią spadał ciężar odciągania mateczników. Po 24 godzinach listewki z matecznikami przenoszono do rodzin wychowujących (w 1 rodzinie 16 mateczników), przed 12 godzinami osieroconych ale nie pozbawionych czerwiu. Na dwa dni przed spodziewanym wygryzaniem się matek, mateczniki izolowano w klateczkach, odcinając je od listewki ogrzanym nożem.
  
 
{{DEFAULTSORT:Metoda Alleya wychowu matek}}
 
{{DEFAULTSORT:Metoda Alleya wychowu matek}}
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
[[Category:Metody wychowu matek|Alleya metoda]]
+
[[Category:Metody wychowu matek pszczelich|Alleya metoda]]

Wersja z 12:57, 25 lut 2013

metoda Alleya wychowu matek - zapoczątkowany przez H.Alleya w 18?? sposób umożliwiający wychów matek po raz pierwszy na większą skalę, a to dzięki określeniu roli rodziny matecznej i rodziny wychowującej oraz wprowadzeniu ramki hodowlanej z ruchomymi listewkami poziomymi, innowacji, które stały się źródłem dalszych pomysłów i służą do dziś w zmodyfikowanych wersjach. Zaczęło się od podcięcia łukowato plastra i naklejenia od spodu wąskiego paska woszczyny wyciętej z plastra wraz z larwami przeznaczonymi na matki. Komórki na pasku, skierowane otworami w dół, ścinano ogrzanym nożem do połowy wysokości i poszerzano otwór pałeczką w co trzeciej w rzędzie, usuwając larwy z dwóch sąsiednich (odstęp pomiędzy matecznikami). Z czasem do naklejania pasków zaczęto używać listewek wprawianych w ramkę. W ten sposób przygotowaną ramkę hodowlaną wstawiano do ula, w którym rodzinę pszczelą z wyprzedzeniem 6 godzin pozbawiano matki i odbierano plastry z czerwiem oraz strząsano młodą pszczołę do dobrze wietrzonej transportówki, pszczołę tę przywracano i na nią spadał ciężar odciągania mateczników. Po 24 godzinach listewki z matecznikami przenoszono do rodzin wychowujących (w 1 rodzinie 16 mateczników), przed 12 godzinami osieroconych ale nie pozbawionych czerwiu. Na dwa dni przed spodziewanym wygryzaniem się matek, mateczniki izolowano w klateczkach, odcinając je od listewki ogrzanym nożem.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia