Metoda Örösiego wychowu matek

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''metoda Örösiego wychowu matek''' - technologia wychowu matek pszczelich, która gwarantuje okołomatecznikowe starania pszczół od stadium jajeczka jeszcze przed ...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''metoda Örösiego wychowu matek''' - technologia wychowu matek pszczelich, która gwarantuje okołomatecznikowe starania pszczół od stadium jajeczka jeszcze przed wykluciem się z niego larwy matecznej; w tym celu jej autor, [[Pal Örösi|P.Z.Örösi]] (Węgry), przekłada do miseczek nie larwy ale jajeczka, najlepiej dwudniowe, złożone do komórek świeżego plastra: ścianki komórek ścina się do ⅔ wysokości nagrzanym nożem i sztancą wycina się denko wraz z jajem i ładunek ten umieszcza się w miseczce na mleczku pszczelim, jako spoiwie. Najlepiej tutaj służą miseczki z mleczkiem po usunięciu z nich larw, które tam przełożono poprzedniego dnia. Dalszy wychów matek przebiega jak w innych metodach, z tym że służy do tego szereg technicznych udogodnień, których nie skąpił autor metody, m.in. sztanca do wycinania denek komórek została przysposobiona w pomysłowy sposób z oprawki ołówka z wyjmowanym grafitem. Z około 50% przełożonych w ten sposób jaj wykluwają się larwy i wzrastają matki, są one bardzo dobrej jakości.
+
'''metoda Örösiego wychowu matek''' - technologia wychowu matek pszczelich, która gwarantuje okołomatecznikowe starania pszczół od stadium jajeczka jeszcze przed wykluciem się z niego larwy matecznej. W tym celu jej autor, [[Pal Örösi|P.Z.Örösi]] (Węgry), przekłada do miseczek nie larwy ale jajeczka, najlepiej dwudniowe, złożone do komórek świeżego plastra: ścianki komórek ścina się do ⅔ wysokości nagrzanym nożem i sztancą wycina się denko wraz z jajem i ładunek ten umieszcza się w miseczce na mleczku pszczelim, jako spoiwie. Najlepiej tutaj służą miseczki z mleczkiem po usunięciu z nich larw, które tam przełożono poprzedniego dnia. Dalszy wychów matek przebiega jak w innych metodach, z tym że służy do tego szereg technicznych udogodnień, których nie skąpił autor metody, m.in. sztanca do wycinania denek komórek została przysposobiona w pomysłowy sposób z oprawki ołówka z wyjmowanym grafitem. Z około 50% przełożonych w ten sposób jaj wykluwają się larwy i wzrastają matki, są one bardzo dobrej jakości.
  
 
{{DEFAULTSORT:Metoda Orosiego wychowu matek}}
 
{{DEFAULTSORT:Metoda Orosiego wychowu matek}}

Aktualna wersja na dzień 10:52, 26 lut 2013

metoda Örösiego wychowu matek - technologia wychowu matek pszczelich, która gwarantuje okołomatecznikowe starania pszczół od stadium jajeczka jeszcze przed wykluciem się z niego larwy matecznej. W tym celu jej autor, P.Z.Örösi (Węgry), przekłada do miseczek nie larwy ale jajeczka, najlepiej dwudniowe, złożone do komórek świeżego plastra: ścianki komórek ścina się do ⅔ wysokości nagrzanym nożem i sztancą wycina się denko wraz z jajem i ładunek ten umieszcza się w miseczce na mleczku pszczelim, jako spoiwie. Najlepiej tutaj służą miseczki z mleczkiem po usunięciu z nich larw, które tam przełożono poprzedniego dnia. Dalszy wychów matek przebiega jak w innych metodach, z tym że służy do tego szereg technicznych udogodnień, których nie skąpił autor metody, m.in. sztanca do wycinania denek komórek została przysposobiona w pomysłowy sposób z oprawki ołówka z wyjmowanym grafitem. Z około 50% przełożonych w ten sposób jaj wykluwają się larwy i wzrastają matki, są one bardzo dobrej jakości.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia