Linia M

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
'''linia M''' - linia pszczoły kaukaskiej od 1977 selekcjonowanej w ODR w Końskowoli (pasieka zarodowa w Pożogu) przez [[Czesław Bojarczuk|C.Bojarczuka]] i S.Różyńskiego, znana dawniej pod nazwą Boja M; wywodzi się z importowanej populacji matek hodowli Ośrodka Pszczelarskiego w Muchursku (Gruzja); odznacza się dość wczesnym rozwojem i dobrą miodnością; pszczoły są mało rojliwe i łagodne, gromadzą znaczne ilości pyłku i silnie kitują gniazdo, trzymają się dobrze plastrów, ograniczają matkę w czerwieniu przy obfitym wziątku, sklepią miód na mokro; ubarwienie robotnic: szare, niekiedy rozjaśnienia żółte na drugim i trzecim tergicie odwłokowym.
+
'''linia M''' - linia pszczoły kaukaskiej od 1977 selekcjonowanej w ODR w Końskowoli (pasieka zarodowa w Pożogu) przez [[Czesław Bojarczuk|C.Bojarczuka]] i S.Różyńskiego, znana dawniej pod nazwą '''Boja M'''. Wywodzi się z importowanej populacji matek hodowli Ośrodka Pszczelarskiego w Muchursku (Gruzja); odznacza się dość wczesnym rozwojem i dobrą miodnością. Pszczoły są mało rojliwe i łagodne, gromadzą znaczne ilości pyłku i silnie kitują gniazdo, trzymają się dobrze plastrów, ograniczają matkę w czerwieniu przy obfitym wziątku, sklepią miód na mokro. Ubarwienie robotnic: szare, niekiedy rozjaśnienia żółte na drugim i trzecim tergicie odwłokowym.
  
 
<br>
 
<br>

Wersja z 12:49, 5 lut 2013

linia M - linia pszczoły kaukaskiej od 1977 selekcjonowanej w ODR w Końskowoli (pasieka zarodowa w Pożogu) przez C.Bojarczuka i S.Różyńskiego, znana dawniej pod nazwą Boja M. Wywodzi się z importowanej populacji matek hodowli Ośrodka Pszczelarskiego w Muchursku (Gruzja); odznacza się dość wczesnym rozwojem i dobrą miodnością. Pszczoły są mało rojliwe i łagodne, gromadzą znaczne ilości pyłku i silnie kitują gniazdo, trzymają się dobrze plastrów, ograniczają matkę w czerwieniu przy obfitym wziątku, sklepią miód na mokro. Ubarwienie robotnic: szare, niekiedy rozjaśnienia żółte na drugim i trzecim tergicie odwłokowym.


Parametry morfologiczne linii M
Rok Szerokość IV tergitu
mm
Długość języczka
mm
Indeks kubitalny
%
1987 2,271 6,853 69,6
1989 2,268 6,725 70,8


Wzorzec morfologiczny linii M
Rok Szerokość IV tergitu
mm
Długość języczka
mm
Indeks kubitalny
%
2002 2,250-2,320 6,75-7,20 53,2-63,0
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia