Linia KP

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
Linia 1: Linia 1:
'''linia KP''' - dawniej określana jako Boja KP linia pszczoły kaukaskiej selekcjonowana od 1971 w ODR w Końskowoli (pasieka zarodowa w Pożogu) przez [[Czesław Bojarczuk|C.Bojarczuka]] a później przez S.Różyńskiego, wywodzi się z importowanego materiału matecznego hodowli Ośrodka Pszczelarskiego w Krasnej Polanie (Rosja); cechuje się łagodnością pszczół, małą rojliwością i dobrą miodnością, gromadzi dużo pyłku szczególnie wiosną, ogranicza czerwienie przy większych  wziątkach, świetnie radzi w poszukiwaniu i wykorzystaniu nawet najmniejszych pożytków, miód sklepi na mokro, dobrze trzyma się plastrów; ubarwienie robotnic szare.
+
'''linia KP''' - dawniej określana jako Boja KP linia pszczoły kaukaskiej selekcjonowana od 1971 w ODR w Końskowoli (pasieka zarodowa w Pożogu) przez [[Czesław Bojarczuk|Cz. Bojarczuka]] a później przez S.Różyńskiego, wywodzi się z importowanego materiału matecznego hodowli Ośrodka Pszczelarskiego w Krasnej Polanie (Rosja); cechuje się łagodnością pszczół, małą rojliwością i dobrą miodnością, gromadzi dużo pyłku szczególnie wiosną, ogranicza czerwienie przy większych  wziątkach, świetnie radzi w poszukiwaniu i wykorzystaniu nawet najmniejszych pożytków, miód sklepi na mokro, dobrze trzyma się plastrów; ubarwienie robotnic szare.
  
 
<br>
 
<br>
Linia 33: Linia 33:
 
| 52,7-58,5
 
| 52,7-58,5
 
|}
 
|}
 +
 +
== Źródła ==
 +
Bojarczuk Cz. (1985): Pszczoła szara górska kaukaska. (W: Charakterystyka linii zarodowych występujących w Polsce). ''Pszczelarstwo'' 36(11-12):4. [{{SERVER}}/archive/pub/pszczelarstwo/pszczelarstwo36-11-12_4.pdf PDF]
 +
 +
  
 
[[Category:Linie hodowlane pszczoły w Polsce|KP Linia]]
 
[[Category:Linie hodowlane pszczoły w Polsce|KP Linia]]
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
{{DEFAULTSORT:Linia KP}}
 
{{DEFAULTSORT:Linia KP}}

Wersja z 19:46, 3 lip 2013

linia KP - dawniej określana jako Boja KP linia pszczoły kaukaskiej selekcjonowana od 1971 w ODR w Końskowoli (pasieka zarodowa w Pożogu) przez Cz. Bojarczuka a później przez S.Różyńskiego, wywodzi się z importowanego materiału matecznego hodowli Ośrodka Pszczelarskiego w Krasnej Polanie (Rosja); cechuje się łagodnością pszczół, małą rojliwością i dobrą miodnością, gromadzi dużo pyłku szczególnie wiosną, ogranicza czerwienie przy większych wziątkach, świetnie radzi w poszukiwaniu i wykorzystaniu nawet najmniejszych pożytków, miód sklepi na mokro, dobrze trzyma się plastrów; ubarwienie robotnic szare.


Parametry morfologiczne linii KP
Rok Szerokość IV tergitu
mm
Długość języczka
mm
Indeks kubitalny
%
1987 2,285 6,809 61,9
1989 2,284 6,740 61,8


Wzorzec morfologiczny linii KP
Rok Szerokość IV tergitu
mm
Długość języczka
mm
Indeks kubitalny
%
2002 2,25-2,32 6,75-7,20 52,7-58,5

Źródła

Bojarczuk Cz. (1985): Pszczoła szara górska kaukaska. (W: Charakterystyka linii zarodowych występujących w Polsce). Pszczelarstwo 36(11-12):4. PDF

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia