Linia Bałtycka

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''linia Bałtycka''' - linia pszczoły kraińskiej charakteru syntetycznego, oparta na importach i hodowli krajowej pszczół tej rasy, formowana od 1991 przez A.Matul...”)
 
m
Linia 12: Linia 12:
 
| 40,1-56,8
 
| 40,1-56,8
 
|}
 
|}
 +
 +
== Źródła ==
 +
* Matula A. (1996): Moja przygoda z Carniką. ''Pszczelarz Polski'' 7(1):12. [{{SERVER}}/archive/pub/pszczpol/pszczpol1996-1_12.pdf PDF]
 +
  
 
[[Category:Linie hodowlane pszczoły w Polsce]]
 
[[Category:Linie hodowlane pszczoły w Polsce]]
 
{{DEFAULTSORT:Bałtycka}}
 
{{DEFAULTSORT:Bałtycka}}

Wersja z 19:56, 3 sty 2013

linia Bałtycka - linia pszczoły kraińskiej charakteru syntetycznego, oparta na importach i hodowli krajowej pszczół tej rasy, formowana od 1991 przez A.Matulę w warunkach klimatyczno-pożytkowych Warmii, z zastosowaniem kontroli doboru poprzez sztuczne unasienianie oraz trutowisko na Mierzei Wiślanej; charakteryzuje się wczesnym i dynamicznym rozwojem, tworzą się bardzo silne rodziny, matki czerwią intensywnie przez cały sezon za wyjątkiem okresów obfitego pożytku; są miodne, dobrze wykorzystują jakiekolwiek pożytki, obfite jak i umiarkowane, chętnie zbierają spadź; bardzo dobrze zimują; pszczoły dobrze trzymają się plastrów, są łagodne, ale mogą wykazywać tendencje do agresywności w złych warunkach pogodowych, mają umiarkowane skłonności do rójki, ale łatwo można jej zapobiegać prostymi zabiegami.


Wzorzec morfologiczny linii Bałtycka
Szerokość IV tergitu
mm
Długość języczka
mm
Indeks kubitalny
%
2,22-2,36 6,29-6,68 40,1-56,8

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia