Ksawery Szalkiewicz

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''Ksawery Szalkiewicz'''(1869-1930) pszczelarz wszechstronny, światły i skromny, uczynny w krzewieniu wiedzy pszczelarskiej. == Biografia == Urodził się w Mińsk...”)
 
Linia 2: Linia 2:
  
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
Urodził się w Mińsku na Białorusi, tam początkowo pobierał nauki, później 2 lata studiował we Włoszech; z pszczelarstwem był obznajomiony od dziecka, od 1902 zajął się nim z całą pasją; osiedlił się w Wilnie, założył zakład budowy uli i sprzętu pszczelarskiego, urządził pasiekę w Kalwarii k. Wilna i prowadził ją wzorowo; zajmował się m.in. botaniką pszczelarską i upowszechniał tę znajomość wraz z uprawą roślin miododajnych przydatnych także do innych celów; z jego porad, pomocy i inicjatywy korzystali dydaktycy Uniwersytetu Wileńskiego Stefana Batorego; był autorem podręczników pszczelarskich, licznych artykułów i broszur pszczelarskich (wspólnie z J. Jurkiewiczem prowadził księgarnię), m.in. napisał ''Podręcznik do poznania i hodowli roślin miododajnych'', Wilno 1925.
+
Urodził się w Mińsku na Białorusi, tam początkowo pobierał nauki, później 2 lata studiował we Włoszech; z pszczelarstwem był obznajomiony od dziecka, od 1902 zajął się nim z całą pasją; osiedlił się w Wilnie, założył zakład budowy uli i sprzętu pszczelarskiego, urządził pasiekę w Kalwarii k. Wilna i prowadził ją wzorowo; znawca z osobistego doświadczenia mieszkań rodzin pszczelich począwszy od kłód z czasem zafascynował się ulami amerykańskimi nadstawkowymi (Dadanta-Blatta), które za jego przyczyną przyjęły się na Wileńszczyźnie; zajmował się także botaniką pszczelarską i upowszechniał tę znajomość wraz z uprawą roślin miododajnych przydatnych także do innych celów; z jego porad, pomocy i inicjatywy korzystali dydaktycy Uniwersytetu Wileńskiego Stefana Batorego; był autorem podręczników pszczelarskich, licznych artykułów i broszur pszczelarskich (wspólnie z J. Jurkiewiczem prowadził księgarnię); w 1914 przetłumaczył książkę M.Diernowa ''Główne czynności pasieczne'', później napisał m.in. ''Podręcznik do racjonalnego pszczelnictwa'' (wydania 1922, 1928 i zmienione 1938) oraz ''Podręcznik do poznania i hodowli roślin miododajnych'' Wilno 1925.
  
 
[[Category:Pszczelarze polscy]]
 
[[Category:Pszczelarze polscy]]
 
{{DEFAULTSORT:Szalkiewicz Ksawery}}
 
{{DEFAULTSORT:Szalkiewicz Ksawery}}

Wersja z 20:10, 19 sty 2012

Ksawery Szalkiewicz(1869-1930) pszczelarz wszechstronny, światły i skromny, uczynny w krzewieniu wiedzy pszczelarskiej.

Biografia

Urodził się w Mińsku na Białorusi, tam początkowo pobierał nauki, później 2 lata studiował we Włoszech; z pszczelarstwem był obznajomiony od dziecka, od 1902 zajął się nim z całą pasją; osiedlił się w Wilnie, założył zakład budowy uli i sprzętu pszczelarskiego, urządził pasiekę w Kalwarii k. Wilna i prowadził ją wzorowo; znawca z osobistego doświadczenia mieszkań rodzin pszczelich począwszy od kłód z czasem zafascynował się ulami amerykańskimi nadstawkowymi (Dadanta-Blatta), które za jego przyczyną przyjęły się na Wileńszczyźnie; zajmował się także botaniką pszczelarską i upowszechniał tę znajomość wraz z uprawą roślin miododajnych przydatnych także do innych celów; z jego porad, pomocy i inicjatywy korzystali dydaktycy Uniwersytetu Wileńskiego Stefana Batorego; był autorem podręczników pszczelarskich, licznych artykułów i broszur pszczelarskich (wspólnie z J. Jurkiewiczem prowadził księgarnię); w 1914 przetłumaczył książkę M.Diernowa Główne czynności pasieczne, później napisał m.in. Podręcznik do racjonalnego pszczelnictwa (wydania 1922, 1928 i zmienione 1938) oraz Podręcznik do poznania i hodowli roślin miododajnych Wilno 1925.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia