Julius Hoffmann

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
'''Julius Hoffmann''' ('''Hoffman''') (1838-1907) - urodził się na Śląsku w Grodkowie (d. Grottkau), w 1862 wyjechał do Londynu, a w cztery lata później wyemigrował do USA, zamieszkał w Nowym Yorku imając się różnych zajęć. W 1873 przeniósł się do Fort Plain w pobliżu Nowego Yorku i rozwinął dużą pasiekę (w 1880 roku liczyła ponad 700 pni) gospodarując w ulach wyposażonych w ramki własnego pomysłu, w których odstępniki zostały zastąpione przez poszerzenie w części bocznych i górnych beleczek (konstrukcję tę opatentował w 1890). Pomysł zyskał powszechne uznanie i tzw. [[ramka Hoffmanna|ramki hoffmanowskie]] znajdują obecnie szerokie zastosowanie w różnych wersjach konstrukcyjnych.
+
'''Julius Hoffmann''' ('''Hoffman''') (1838-1907) - urodził się na Śląsku w Grodkowie (d. Grottkau), pszczelarstwa nauczył się w młodości, wg niektórych źródeł osobiście poznał [[Jan Dzierżon|ks. Jana Dzierżona]]. W 1862 wyjechał do Londynu, a w cztery lata później wyemigrował do USA, zamieszkał w Nowym Yorku imając się różnych zajęć. W 1873 przeniósł się do Fort Plain w pobliżu Nowego Yorku i rozwinął dużą pasiekę (w 1880 roku liczyła ponad 700 pni) gospodarując w ulach wyposażonych w ramki własnego pomysłu, w których odstępniki zostały zastąpione przez poszerzenie w części bocznych i górnych beleczek (konstrukcję tę opatentował w 1890). Pomysł zyskał powszechne uznanie i tzw. [[ramka Hoffmanna|ramki hoffmanowskie]] znajdują obecnie szerokie zastosowanie w różnych wersjach konstrukcyjnych.
  
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==

Wersja z 11:45, 3 maj 2015

Julius Hoffmann (Hoffman) (1838-1907) - urodził się na Śląsku w Grodkowie (d. Grottkau), pszczelarstwa nauczył się w młodości, wg niektórych źródeł osobiście poznał ks. Jana Dzierżona. W 1862 wyjechał do Londynu, a w cztery lata później wyemigrował do USA, zamieszkał w Nowym Yorku imając się różnych zajęć. W 1873 przeniósł się do Fort Plain w pobliżu Nowego Yorku i rozwinął dużą pasiekę (w 1880 roku liczyła ponad 700 pni) gospodarując w ulach wyposażonych w ramki własnego pomysłu, w których odstępniki zostały zastąpione przez poszerzenie w części bocznych i górnych beleczek (konstrukcję tę opatentował w 1890). Pomysł zyskał powszechne uznanie i tzw. ramki hoffmanowskie znajdują obecnie szerokie zastosowanie w różnych wersjach konstrukcyjnych.

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia