Józef Bułka

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
Linia 1: Linia 1:
'''Józef Bułka''' (?-ok. 1947) - nauczyciel, od najmłodszych lat zajmował się pszczelarstwem, był współredaktorem ''Pasieki Pomorskiej'' oraz współorganizatorem związkowej pasieki doświadczalnej w Brodnicy (1926). Długie lata zasiadał w zarządzie Pomorskiego Związku Pszczelarzy. Od 1921 osiadł w Brodnicy i rozwijając pasiekę zbudował ul nadstawkowy z ramką Gerstunga, dostępny z góry, którego nazwał [[ul Piast|Piastem]].
+
'''Józef Bułka''' (?-1947) nauczyciel, od najmłodszych lat zajmował się pszczelarstwem na Pomorzu Wschodnim, posiadł znaczną wiedzę z tego zakresu i zdobył spore doświadczenie w chowie pszczół. W 1920 został przeniesiony ze wsi do miasta Brodnicy, w ramach urządzania w latach 1918-1921 polskiego szkolnictwa w miejsce szkoły pruskiej. W 1923 zmobilizował grono nauczycielskie w celu założenia wspólnej składkowej pasieki doświadczalnej, w której dominował poddany testom ul jego konstrukcji zwany [[ul Piast|Piastem]]. Dzięki prywatnej jego inicjatywie i wsparciu inspektora szkolnego [[Leonard Kozikowski|L. Kozikowskiego]] w 1926 powołano do życia czasopismo ''Pasieka Pomorska'', już po ukazaniu się numeru Zarząd Pomorskiego Związku Pszczelarskiego przyjął ja jako swój organ oficjalny. Ożywiła ona bardzo działalność i rozwój związku, z którym ściśle współpracował. Długie lata zasiadał w Zarządzie Pomorskiego Związku Pszczelarskiego, był wiceprezesem i nadano mu tytuł honorowego członka. Starał się utrzymywać te powiązania na najwyższym poziomie. Wspomagał [[Leonard Kozikowski|L. Kozikowskiego]] w urządzaniu przy szkolnej pasiece doświadczalnej należycie wyposażonego laboratorium do badania miodu i chorób pszczół dla potrzeb pszczelarzy związkowców. Prowadził również Stację Hodowli Matek w Brodnicy, którą jednak władze związkowe nakazały przenieść do Torunia (z dniem 3 kwietnia 1936) i przekazać w ręce [[Antoni Falkowski|A. Falkowskiego]] (jako, że dotychczasowy jej szef rozprowadzał matki rasy kaukaskiej, co było bardzo dyskutowane). Natomiast pasieka składkowa prosperowała całkiem dobrze, a oceniany w niej i doskonalony w okresie 1923-1938 [[ul Piast]] otrzymywał wysokie noty <ref name=p1/>. Po wojnie J.B. zajął się, jak przedtem sprawami pszczelarskimi, był jednak zgorzkniały i zmęczony. Przeżycia okupacyjne złamały go i zrujnowały mu zdrowie, ponad to na przełomie 1944/1945 został na pewien czas aresztowany pod fałszywymi zarzutami. Zmarł w 1947 roku.
  
{{DEFAULTSORT:Bułka Józef}}
+
== Przypisy ==
 +
<references>
 +
<ref name=p1>Jednak to [[ul wielkopolski|ul Widery]], a nie [[ul Piast|Piast]] czy [[ul pomorski]] wyrabiany w Chojnicach przez Gehrkego, został przyjęty na ziemiach dawnego zaboru pruskiego.</ref>
 +
</references>
 +
 
 +
== Źródła ==
 +
St. Sz. (1947): Śp. Józef Bułka. ''Pasieka Pomorska'' 21(3):67-68.
 +
 
 +
{{DEFAULTSORT:Bulka Jozef}}
 
[[Category:Pszczelarze polscy]]
 
[[Category:Pszczelarze polscy]]

Wersja z 12:35, 22 gru 2013

Józef Bułka (?-1947) – nauczyciel, od najmłodszych lat zajmował się pszczelarstwem na Pomorzu Wschodnim, posiadł znaczną wiedzę z tego zakresu i zdobył spore doświadczenie w chowie pszczół. W 1920 został przeniesiony ze wsi do miasta Brodnicy, w ramach urządzania w latach 1918-1921 polskiego szkolnictwa w miejsce szkoły pruskiej. W 1923 zmobilizował grono nauczycielskie w celu założenia wspólnej składkowej pasieki doświadczalnej, w której dominował poddany testom ul jego konstrukcji zwany Piastem. Dzięki prywatnej jego inicjatywie i wsparciu inspektora szkolnego L. Kozikowskiego w 1926 powołano do życia czasopismo Pasieka Pomorska, już po ukazaniu się numeru Zarząd Pomorskiego Związku Pszczelarskiego przyjął ja jako swój organ oficjalny. Ożywiła ona bardzo działalność i rozwój związku, z którym ściśle współpracował. Długie lata zasiadał w Zarządzie Pomorskiego Związku Pszczelarskiego, był wiceprezesem i nadano mu tytuł honorowego członka. Starał się utrzymywać te powiązania na najwyższym poziomie. Wspomagał L. Kozikowskiego w urządzaniu przy szkolnej pasiece doświadczalnej należycie wyposażonego laboratorium do badania miodu i chorób pszczół dla potrzeb pszczelarzy związkowców. Prowadził również Stację Hodowli Matek w Brodnicy, którą jednak władze związkowe nakazały przenieść do Torunia (z dniem 3 kwietnia 1936) i przekazać w ręce A. Falkowskiego (jako, że dotychczasowy jej szef rozprowadzał matki rasy kaukaskiej, co było bardzo dyskutowane). Natomiast pasieka składkowa prosperowała całkiem dobrze, a oceniany w niej i doskonalony w okresie 1923-1938 ul Piast otrzymywał wysokie noty [1]. Po wojnie J.B. zajął się, jak przedtem sprawami pszczelarskimi, był jednak zgorzkniały i zmęczony. Przeżycia okupacyjne złamały go i zrujnowały mu zdrowie, ponad to na przełomie 1944/1945 został na pewien czas aresztowany pod fałszywymi zarzutami. Zmarł w 1947 roku.

Przypisy

  1. Jednak to ul Widery, a nie Piast czy ul pomorski wyrabiany w Chojnicach przez Gehrkego, został przyjęty na ziemiach dawnego zaboru pruskiego.

Źródła

St. Sz. (1947): Śp. Józef Bułka. Pasieka Pomorska 21(3):67-68.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia