Edward Podworski

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „Edward Podworski '''Edward Podworski''' (1896-1958) – śląski lekarz okulista, z zamiłowania pszczelarz i biograf ...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image:Edward Podworski.jpg|thumb|right|149px|Edward Podworski]]
 
[[Image:Edward Podworski.jpg|thumb|right|149px|Edward Podworski]]
  
'''Edward Podworski''' (1896-1958) – śląski lekarz okulista, z zamiłowania pszczelarz i biograf [[Jan Dzierżon|ks. J. Dzierżona]]. Urodził się 10 kwietnia 1896 w Kętach, gimnazjum kończył w Wadowicach. Studia medyczne odbył w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, tamże uzyskał w 1928 doktorat wszechnauk lekarskich. Pracę podjął w Państwowym Szpitalu św. Łazarza w Krakowie, później jako starszy asystent prof. Majewskiego w Klinice Okulistycznej. W 1939 został ordynatorem oddziału okulistycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Wysiedlony w 1939 przez niemieckie władze okupacyjne był okulistą Ubezpieczalni Społecznej w Zawierciu. Po wojnie powrócił do Cieszyna na dawną placówkę. W latach 1931-1946 napisał 7 prac naukowych z zakresu okulistyki. Interesował się rejonem Podbeskidzkim, jego historią i folklorem. Gromadził materiały do monografii o rodaku z Kęt – św. Janie Kantym profesorze Wszechnicy Jagiellońskiej. Był miłośnikiem książek, zgromadził znaczy księgozbiór – także z zakresu pszczelarstwa. Dziadek jego  i ojciec posiadali w Kętach pasiekę, po śmierci ojca w 1932 odziedziczył ją. Od 30 września 1934 był prezesem Związku Pszczelarskiego na województwo krakowskie, bardzo szanowanym, oddanym  sprawom  pszczelarskim. Interesował się bardzo dziejami [[Jan Dzierżon|ks. J. Dzierżona]], zgromadził wiele publikacji z nim  związanych, w tym unikatowych  – niestety wojna ten zbiór zniszczyła. Zamierzał napisać monografię Dzierżona. W 1938 zamieścił w ''Bartniku Postępowym'' przetłumaczoną przez siebie ''Autobiografię'' Dzierżona. Po wojnie  dostarczał materiały do biogramu  J. Dzierżona w Polskim Słowniku Biograficznym.  Zamieścił również kilka publikacji o [[Jan Dzierżon|J. Dzierżonie]] w ''Zaraniu Śląskim''. Zmarł 15 października 1958.
+
'''Edward Podworski''' (1896-1958) – śląski lekarz okulista, z zamiłowania pszczelarz i biograf [[Jan Dzierżon|ks. J. Dzierżona]]. Urodził się 10 kwietnia 1896 w Kętach, gimnazjum kończył w Wadowicach. Studia medyczne odbył w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, tamże uzyskał w 1928 doktorat wszechnauk lekarskich. Pracę podjął w Państwowym Szpitalu św. Łazarza w Krakowie, później jako starszy asystent prof. Majewskiego w Klinice Okulistycznej. W 1939 został ordynatorem oddziału okulistycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Wysiedlony w 1939 przez niemieckie władze okupacyjne był okulistą Ubezpieczalni Społecznej w Zawierciu. Po wojnie powrócił do Cieszyna na dawną placówkę. W latach 1931-1946 napisał 7 prac naukowych z zakresu okulistyki. Interesował się rejonem Podbeskidzkim, jego historią i folklorem. Gromadził materiały do monografii o rodaku z Kęt – [http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kanty św. Janie Kantym] profesorze Wszechnicy Jagiellońskiej. Był miłośnikiem książek, zgromadził znaczy księgozbiór – także z zakresu pszczelarstwa. Dziadek jego  i ojciec posiadali w Kętach pasiekę, po śmierci ojca w 1932 odziedziczył ją. Od 30 września 1934 był prezesem Związku Pszczelarskiego na województwo krakowskie, bardzo szanowanym, oddanym  sprawom  pszczelarskim. Interesował się bardzo dziejami [[Jan Dzierżon|ks. J. Dzierżona]], zgromadził wiele publikacji z nim  związanych, w tym unikatowych  – niestety wojna ten zbiór zniszczyła. Zamierzał napisać monografię Dzierżona. W 1938 zamieścił w ''Bartniku Postępowym'' przetłumaczoną przez siebie ''Autobiografię'' Dzierżona. Po wojnie  dostarczał materiały do biogramu  J. Dzierżona w Polskim Słowniku Biograficznym.  Zamieścił również kilka publikacji o [[Jan Dzierżon|J. Dzierżonie]] w ''Zaraniu Śląskim''. Zmarł 15 października 1958.
  
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==

Aktualna wersja na dzień 18:12, 13 paź 2014

Edward Podworski

Edward Podworski (1896-1958) – śląski lekarz okulista, z zamiłowania pszczelarz i biograf ks. J. Dzierżona. Urodził się 10 kwietnia 1896 w Kętach, gimnazjum kończył w Wadowicach. Studia medyczne odbył w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, tamże uzyskał w 1928 doktorat wszechnauk lekarskich. Pracę podjął w Państwowym Szpitalu św. Łazarza w Krakowie, później jako starszy asystent prof. Majewskiego w Klinice Okulistycznej. W 1939 został ordynatorem oddziału okulistycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Wysiedlony w 1939 przez niemieckie władze okupacyjne był okulistą Ubezpieczalni Społecznej w Zawierciu. Po wojnie powrócił do Cieszyna na dawną placówkę. W latach 1931-1946 napisał 7 prac naukowych z zakresu okulistyki. Interesował się rejonem Podbeskidzkim, jego historią i folklorem. Gromadził materiały do monografii o rodaku z Kęt – św. Janie Kantym profesorze Wszechnicy Jagiellońskiej. Był miłośnikiem książek, zgromadził znaczy księgozbiór – także z zakresu pszczelarstwa. Dziadek jego i ojciec posiadali w Kętach pasiekę, po śmierci ojca w 1932 odziedziczył ją. Od 30 września 1934 był prezesem Związku Pszczelarskiego na województwo krakowskie, bardzo szanowanym, oddanym sprawom pszczelarskim. Interesował się bardzo dziejami ks. J. Dzierżona, zgromadził wiele publikacji z nim związanych, w tym unikatowych – niestety wojna ten zbiór zniszczyła. Zamierzał napisać monografię Dzierżona. W 1938 zamieścił w Bartniku Postępowym przetłumaczoną przez siebie Autobiografię Dzierżona. Po wojnie dostarczał materiały do biogramu J. Dzierżona w Polskim Słowniku Biograficznym. Zamieścił również kilka publikacji o J. Dzierżonie w Zaraniu Śląskim. Zmarł 15 października 1958.

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia