Dziuplanki

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''dziuplanka''', '''duplanka''' - pojęcie dość szerokie, obejmujące grupę uli nierozbieralnych o rozmaitych rozwiązaniach szczegółowych,...”)
 
m
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''dziuplanka''', '''duplanka''' - pojęcie dość szerokie, obejmujące grupę [[ule nierozbieralne|uli nierozbieralnych]] o rozmaitych rozwiązaniach szczegółowych, ale robionych z okrąglaków miękkiego drewna przez wydrążenie wewnątrz otworu na wylot w kształcie rury. Dawniej bardzo popularna na Podolu i Ukrainie. Najczęściej spotykana postać: stojak o górnym otworze przykrytym zagłówkiem (umocowanie plastrów), otworem dolnym stawiana bezpośrednio na ziemi lub na podkładzie, np. kamieniach, z trójkątnym oczkiem zaopatrzonym w [[oczkaz]] lub [[ławeczka|ławeczkę]], niekiedy u dołu z małym zatworem (pod oczkiem z boku), przykrywany z wierzchu słomą. Dostępny od dołu po przewróceniu na głowę.
+
'''dziuplanki''', '''duplanki''' - pojęcie dość szerokie, obejmujące grupę [[ule nierozbieralne|uli nierozbieralnych]] o rozmaitych rozwiązaniach szczegółowych, ale robionych z okrąglaków miękkiego drewna przez wydrążenie wewnątrz otworu na wylot w kształcie rury. Dawniej bardzo popularna na Podolu i Ukrainie. Najczęściej spotykana postać: stojak o górnym otworze przykrytym zagłówkiem (umocowanie plastrów), otworem dolnym stawiana bezpośrednio na ziemi lub na podkładzie, np. kamieniach, z trójkątnym oczkiem zaopatrzonym w [[oczkas]] lub [[ławeczka|ławeczkę]], niekiedy u dołu z małym zatworem (pod oczkiem z boku), przykrywany z wierzchu słomą. Dostępny od dołu po przewróceniu na głowę.
  
 
{{DEFAULTSORT:dziuplanka}}
 
{{DEFAULTSORT:dziuplanka}}
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Mieszkania pszczoły]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|dziuplanka]]
 
[[Category:Konstrukcje uli|dziuplanka]]

Aktualna wersja na dzień 18:59, 8 lip 2013

dziuplanki, duplanki - pojęcie dość szerokie, obejmujące grupę uli nierozbieralnych o rozmaitych rozwiązaniach szczegółowych, ale robionych z okrąglaków miękkiego drewna przez wydrążenie wewnątrz otworu na wylot w kształcie rury. Dawniej bardzo popularna na Podolu i Ukrainie. Najczęściej spotykana postać: stojak o górnym otworze przykrytym zagłówkiem (umocowanie plastrów), otworem dolnym stawiana bezpośrednio na ziemi lub na podkładzie, np. kamieniach, z trójkątnym oczkiem zaopatrzonym w oczkas lub ławeczkę, niekiedy u dołu z małym zatworem (pod oczkiem z boku), przykrywany z wierzchu słomą. Dostępny od dołu po przewróceniu na głowę.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia