Onufry Czyńka

Z ApisWiki.PL
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Onufry Czyńka

Onufry Czyńka (1859-1922) – urzędnik pocztowy, pszczelarz, wynalazca nowego systemu ula.

Biografia

Urodził się 23 czerwca 1859 w Mikołajowicach powiat Żydaczewo (k. Lwowa). Pszczelarstwa uczył się z podręczników J. Dzierżona. Wprowadził oryginalne rozwiązanie konstrukcyjne ula szafkowego (ul Czyńki) i obmyślił technologię gospodarowania w nim, taką aby pszczoły dawały dużo miodu (dużo wolnego miejsca dla pszczół, dobra wentylacja). Od około 1900 zaangażował się bez reszty doskonaleniu swego wynalazku i borykając się z trudnościami materialnymi i nie znajdując zrozumienia wśród kolegów pszczelarzy, którzy w większości nie darzyli go zaufaniem, jak i często zarzucali mu chęci pozyskania nadmiernego zysku z racji wdrażania wynalazku. Zwłaszcza wzbudzała duże wątpliwości konstrukcja ula [1]. W 1901 doniósł do Bartnika postępowego o swoim wynalazku. Polegał on na otrzymaniu dużej siły rodzin na pożytek. W 1903 pisał o sobie, że zajmuje on obecnie nędzną ale stałą posadę poczmistrza w Zapałowie, gdzie samotnie żyjąć spokojnie oczekuje chwili wybawienia jego z niedoli nie do pozazdroszczenia. Zgryziony i zamartwiony do ostateczności zajściami rodzinnymi, zruinowany na mieniu i zdrowiu nie gospodarzył przez 2 lata w swojej przeszło 200 pni liczącej pasiece, ta pozostawiona zupełnie na opatrzności losu, zmarniała i pozostało mu zaledwie 20 pni, których nie może przewieźć na inne miejsce swojej pracy z braku pieniędzy. Sugeruje jednak, że o nowej metodzie trzeba będzie wydać książkę i budować ule systemu autora.

W 1913 jako emeryt osiadł w Żółtańcach k. Lwowa, skąd wygnała go wojna w głąb Rosji. Po 6 latach w 1921 powrócił do Polski i zamieszkał w Hrubieszowie. Tu zebrał i uporządkował swoje zapiski z 50-letniej praktyki pszczelarskiej i nadał im formę książki, której nadał tytuł: Pszczelnictwo i racjonalność tegoż w nowym oświetleniu prawdy. Książki nie zdążył wydać, umarł 12 maja 1922 w Hrubieszowie. Książka wyszła drukiem 11 lat po śmierci autora (w 1933), a to dzięki usilnemu staraniu Leona Błońskiego z Leżajska, a przede wszystkim dzięki zabiegom Wilhelma Lemana, związkowca zajmującego wybitne stanowisko w zawodzie drukarskim.

Przypisy

  1. Ul Czyńki budowany jest jako bliźniak, szafkowy, dwukondygnacyjny (gniazdo i magazyn miodowy) na ramkę Ciesielskiego 227x480 mm, mieszczącą ich w jednej kondygnacji 18 (dwie rodziny po dwie kondygnacje, łącznie 72 ramki).

Pisma

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia