Linia Augustowska

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
m
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''linia Augustowska''' - selekcjonowana od końca lat dziewięćdziesiątych linia pszczoły, którą hodowca, SHiUZ w Olecku, nawiązuje do pszczoły augustowskiej, objętej programem hodowli zachowawczej w 1976; stosuje się unasienianie matek sztuczne i naturalne w obrębie [[Zamknięty rejon hodowli pszczoły augustowskiej|zamkniętego rejonu hodowli pszczoły augustowskiej]]. Charakteryzuje się dużą intensywnością rozwoju wiosną, ale rodziny osiągają średnią wielkość; dobrze wykorzystuje pożytki ubogie, od wczesnych do późnych, na brak pożytku reaguje trudnym do opanowania nastrojem rojowym; nie obserwuje się skłonności do rabunku; zimuje dobrze, sklepi miód na sucho; pszczoły jednolicie ciemno ubarwione, w czasie przeglądów okazują znaczny niepokój, ściekają z plastrów.  
+
'''linia Augustowska''' - selekcjonowana od końca lat dziewięćdziesiątych linia pszczoły, którą hodowca, SHiUZ w Olecku, nawiązuje do [[pszczoła augustowska|pszczoły augustowskiej]], objętej programem hodowli zachowawczej w 1976; stosuje się unasienianie matek sztuczne i naturalne w obrębie [[Zamknięty rejon hodowli pszczoły augustowskiej|zamkniętego rejonu hodowli pszczoły augustowskiej]]. Charakteryzuje się dużą intensywnością rozwoju wiosną, ale rodziny osiągają średnią wielkość; dobrze wykorzystuje pożytki ubogie, od wczesnych do późnych, na brak pożytku reaguje trudnym do opanowania nastrojem rojowym; nie obserwuje się skłonności do rabunku; zimuje dobrze, sklepi miód na sucho; pszczoły jednolicie ciemno ubarwione, w czasie przeglądów okazują znaczny niepokój, ściekają z plastrów.  
  
 
Od końca pierwszej dekady XXI w. linia Augustowska objęta jest [http://www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl/pszczoly programem hodowli zachowawczej] nadzorowanym przez [http://bip.izoo.krakow.pl/ Instytut Zootechniki - PIB].
 
Od końca pierwszej dekady XXI w. linia Augustowska objęta jest [http://www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl/pszczoly programem hodowli zachowawczej] nadzorowanym przez [http://bip.izoo.krakow.pl/ Instytut Zootechniki - PIB].
Linia 14: Linia 14:
 
|}
 
|}
  
{{DEFAULTSORT:linia hodowlana Augustowska}}
+
{{DEFAULTSORT:linia Augustowska}}
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
 
[[Category:Systematyka i hodowla pszczoły]]
[[Category:Linie hodowlane pszczoły w Polsce|Augustowska linia hodowlana]]
+
[[Category:Linie hodowlane pszczoły w Polsce|Augustowska linia]]

Aktualna wersja na dzień 11:27, 15 lut 2013

linia Augustowska - selekcjonowana od końca lat dziewięćdziesiątych linia pszczoły, którą hodowca, SHiUZ w Olecku, nawiązuje do pszczoły augustowskiej, objętej programem hodowli zachowawczej w 1976; stosuje się unasienianie matek sztuczne i naturalne w obrębie zamkniętego rejonu hodowli pszczoły augustowskiej. Charakteryzuje się dużą intensywnością rozwoju wiosną, ale rodziny osiągają średnią wielkość; dobrze wykorzystuje pożytki ubogie, od wczesnych do późnych, na brak pożytku reaguje trudnym do opanowania nastrojem rojowym; nie obserwuje się skłonności do rabunku; zimuje dobrze, sklepi miód na sucho; pszczoły jednolicie ciemno ubarwione, w czasie przeglądów okazują znaczny niepokój, ściekają z plastrów.

Od końca pierwszej dekady XXI w. linia Augustowska objęta jest programem hodowli zachowawczej nadzorowanym przez Instytut Zootechniki - PIB.

Wzorzec morfologiczny linii Augustowska
Szerokość IV tergitu
mm
Długość języczka
mm
Indeks kubitalny
%
2,040-2,500 5,750-6,500 50-80
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia