Józef Wacht

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „Józef Wacht '''Józef Wacht''' (1897-1979) – pszczelarz z Pomorza Zachodniego. Urodził się w 1897 w Kurzynach Średni...”)
 
m
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image:Józef Wacht.jpg|thumb|right|139px|Józef Wacht]]
 
[[Image:Józef Wacht.jpg|thumb|right|139px|Józef Wacht]]
  
'''Józef Wacht''' (1897-1979) – pszczelarz z Pomorza Zachodniego. Urodził się w 1897 w Kurzynach Średnich nad Tanwią , w rodzinie o pszczelarskich tradycjach, w okolicy bogatej w pożytki pszczele. Od dzieciństwa interesował się pszczelarstwem i pomagał ojcu w pasiece. Własne pszczelarzenie zaczął w wieku 13 lat w kłodach. Jako 17-letni młodzieniec założył w Kurzynach Koło Pszczelarzy, pierwsze wiejskie koło w okolicy. W tym okresie poznał w Rudniku nad Sanem [[Leopold Pawłowski|inż. L. Pawłowskiego]], którego potem w czasie drugiej wojny światowej ukrywał przed władzami okupacyjnymi. W okresie międzywojennym zetknął się z wieloma wybitnymi działaczami pszczelarskimi. Praktykował w postępowej pasiece [[Leonard Weber|L. Webera]], pracował w 800 pniowej pasiece Kołodziejczyka pod Równem na Wołyniu. Zwiedzał pasieki w Czechosłowacji, Austrii, Szwajcarii. Po wojnie przeniósł się z rodziną do Kołbacza, powiat Gryfice. Jako wykwalifikowany mistrz stolarski zaczął od pracy kierownika brygady budowlanej w miejscowym Państwowym Gospodarstwie Rolnym, ale powrócił do pracy przy pszczołach. Kierownika PGR namówił do założenia w gospodarstwie pasieki, którą potem prowadził uzyskując bardzo dobre zbiory miodu, pracy tej zaprzestał w roku 1957 z przyczyn zdrowotnych. Rozbudował własna pasiekę na miejscu przy swoim domu, doglądał jej z pomocą zięciów (100 pni). Założył Koło Pszczelarzy w Gryficach (na powiat),  Był świetnym praktykiem, sprawdzał się zarówno gdy sprawował funkcję wiceprezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie, prezesa na szczeblu powiatowym w Gryfinie i prezesa Koła w Kołbaczu. Zmarł 17 listopada 1979 w Kołbaczu.
+
'''Józef Wacht''' (1897-1979) – pszczelarz z Pomorza Zachodniego. Urodził się w 1897 w Kurzynach Średnich nad Tanwią, w rodzinie o pszczelarskich tradycjach, w okolicy bogatej w [[pożytek pszczeli|pożytki pszczele]]. Od dzieciństwa interesował się pszczelarstwem i pomagał ojcu w pasiece. Własne pszczelarzenie zaczął w wieku 13 lat w [[kłoda|kłodach]]. Jako 17-letni młodzieniec założył w Kurzynach Koło Pszczelarzy, pierwsze wiejskie koło w okolicy. W tym okresie poznał w Rudniku nad Sanem [[Leopold Pawłowski|inż. L. Pawłowskiego]], którego potem w czasie drugiej wojny światowej ukrywał przed władzami okupacyjnymi. W okresie międzywojennym zetknął się z wieloma wybitnymi działaczami pszczelarskimi. Praktykował w postępowej pasiece [[Leonard Weber|L. Webera]], pracował w 800 pniowej pasiece Kołodziejczyka pod Równem na Wołyniu. Zwiedzał pasieki w Czechosłowacji, Austrii, Szwajcarii. Po wojnie przeniósł się z rodziną do Kołbacza, powiat Gryfice. Jako wykwalifikowany mistrz stolarski zaczął od pracy kierownika brygady budowlanej w miejscowym Państwowym Gospodarstwie Rolnym, ale powrócił do pracy przy pszczołach. Kierownika PGR namówił do założenia w gospodarstwie pasieki, którą potem prowadził uzyskując bardzo dobre zbiory miodu, pracy tej zaprzestał w roku 1957 z przyczyn zdrowotnych. Rozbudował własna pasiekę na miejscu przy swoim domu, doglądał jej z pomocą zięciów (100 pni). Założył Koło Pszczelarzy w Gryficach (na powiat),  Był świetnym praktykiem, sprawdzał się zarówno gdy sprawował funkcję wiceprezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie, prezesa na szczeblu powiatowym w Gryfinie i prezesa Koła w Kołbaczu. Zmarł 17 listopada 1979 w Kołbaczu.
  
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==

Aktualna wersja na dzień 15:41, 28 gru 2014

Józef Wacht

Józef Wacht (1897-1979) – pszczelarz z Pomorza Zachodniego. Urodził się w 1897 w Kurzynach Średnich nad Tanwią, w rodzinie o pszczelarskich tradycjach, w okolicy bogatej w pożytki pszczele. Od dzieciństwa interesował się pszczelarstwem i pomagał ojcu w pasiece. Własne pszczelarzenie zaczął w wieku 13 lat w kłodach. Jako 17-letni młodzieniec założył w Kurzynach Koło Pszczelarzy, pierwsze wiejskie koło w okolicy. W tym okresie poznał w Rudniku nad Sanem inż. L. Pawłowskiego, którego potem w czasie drugiej wojny światowej ukrywał przed władzami okupacyjnymi. W okresie międzywojennym zetknął się z wieloma wybitnymi działaczami pszczelarskimi. Praktykował w postępowej pasiece L. Webera, pracował w 800 pniowej pasiece Kołodziejczyka pod Równem na Wołyniu. Zwiedzał pasieki w Czechosłowacji, Austrii, Szwajcarii. Po wojnie przeniósł się z rodziną do Kołbacza, powiat Gryfice. Jako wykwalifikowany mistrz stolarski zaczął od pracy kierownika brygady budowlanej w miejscowym Państwowym Gospodarstwie Rolnym, ale powrócił do pracy przy pszczołach. Kierownika PGR namówił do założenia w gospodarstwie pasieki, którą potem prowadził uzyskując bardzo dobre zbiory miodu, pracy tej zaprzestał w roku 1957 z przyczyn zdrowotnych. Rozbudował własna pasiekę na miejscu przy swoim domu, doglądał jej z pomocą zięciów (100 pni). Założył Koło Pszczelarzy w Gryficach (na powiat), Był świetnym praktykiem, sprawdzał się zarówno gdy sprawował funkcję wiceprezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie, prezesa na szczeblu powiatowym w Gryfinie i prezesa Koła w Kołbaczu. Zmarł 17 listopada 1979 w Kołbaczu.

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia