Józef Schmidt

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image:Józef Schmidt.jpg|thumb|right|139px|Józef Schmidt]]
 
[[Image:Józef Schmidt.jpg|thumb|right|139px|Józef Schmidt]]
  
'''Józef Schmidt''' (1860-1925) – urzędnik państwowy. Urodził się 2 października 1860 we Lwowie <ref name="p1"/>, tam też odbył studia, po ukończeniu których wstąpił na praktykę do ówczesnego Wydziału krajowego. Wyróżniał się gorliwością w pracy i szybko awansował, w końcu objął stanowisko dyrektora departamentu rachunkowego, które sprawował do maja 1919. W czerwcu 1920 powołano go na stanowisko radcy nowotworzonej Izby Kontroli Państwa. Na tym stanowisku był do 1 grudnia 1923, ustąpił z niego dobrowolnie, aby dać miejsce pracy młodszym i potrzebującym. Był zamiłowanym pszczelarzem i losy organizacji pszczelarskich nie były mu obojętne. Pomagał [[Teofil Ciesielski|T. Ciesielskiemu]] w zakładaniu we Lwowie Towarzystwa Pszczelarskiego. Po śmierci [[Teofil Ciesielski|T. Ciesielskiego]] po chwilowym upadku Towarzystwa Pszczelarskiego spowodowanym wypadkami wojennymi przystąpił wraz z [[Jan Leciejewski|J. Leciejewskim]], [[Karol Batsch|K. Batschem]] i L. Pierzchałą do jego odbudowy pod koniec 1917. W odnowionym Towarzystwie był początkowo członkiem Wydziału, a od 1922 prezesem. Dwa razy brał czynny udział w wystawie pszczelarsko-ogrodniczej we Lwowie, w 1898 i 1903 – otrzymał złoty i srebrny medal za różne przetwory miodowe i owocowe. Zmarł 3 lutego 1925.
+
'''Józef Schmidt''' (1860-1925) – urzędnik państwowy. Urodził się 2 października 1860 we Lwowie <ref name="p1"/>, w spolonizowanej rodzinie niemieckiej, tam też odbył studia, po ukończeniu których wstąpił na praktykę do ówczesnego Wydziału krajowego. Wyróżniał się gorliwością w pracy i szybko awansował, w końcu objął stanowisko dyrektora departamentu rachunkowego, które sprawował do maja 1919. W czerwcu 1920 powołano go na stanowisko radcy nowotworzonej Izby Kontroli Państwa. Na tym stanowisku był do 1 grudnia 1923, ustąpił z niego dobrowolnie, aby dać miejsce pracy młodszym i potrzebującym. Był zamiłowanym pszczelarzem i losy organizacji pszczelarskich nie były mu obojętne. Pomagał [[Teofil Ciesielski|T. Ciesielskiemu]] w zakładaniu we Lwowie Towarzystwa Pszczelarskiego. Po śmierci [[Teofil Ciesielski|T. Ciesielskiego]] po chwilowym upadku Towarzystwa Pszczelarskiego spowodowanym wypadkami wojennymi przystąpił wraz z [[Jan Leciejewski|J. Leciejewskim]], [[Karol Batsch|K. Batschem]] i L. Pierzchałą do jego odbudowy pod koniec 1917. W odnowionym Towarzystwie był początkowo członkiem Wydziału, a od 1922 prezesem. Dwa razy brał czynny udział w wystawie pszczelarsko-ogrodniczej we Lwowie, w 1898 i 1903 – otrzymał złoty i srebrny medal za różne przetwory miodowe i owocowe. Zmarł 3 lutego 1925.
  
 
== Przypisy ==
 
== Przypisy ==

Wersja z 19:22, 20 paź 2018

Józef Schmidt

Józef Schmidt (1860-1925) – urzędnik państwowy. Urodził się 2 października 1860 we Lwowie [1], w spolonizowanej rodzinie niemieckiej, tam też odbył studia, po ukończeniu których wstąpił na praktykę do ówczesnego Wydziału krajowego. Wyróżniał się gorliwością w pracy i szybko awansował, w końcu objął stanowisko dyrektora departamentu rachunkowego, które sprawował do maja 1919. W czerwcu 1920 powołano go na stanowisko radcy nowotworzonej Izby Kontroli Państwa. Na tym stanowisku był do 1 grudnia 1923, ustąpił z niego dobrowolnie, aby dać miejsce pracy młodszym i potrzebującym. Był zamiłowanym pszczelarzem i losy organizacji pszczelarskich nie były mu obojętne. Pomagał T. Ciesielskiemu w zakładaniu we Lwowie Towarzystwa Pszczelarskiego. Po śmierci T. Ciesielskiego po chwilowym upadku Towarzystwa Pszczelarskiego spowodowanym wypadkami wojennymi przystąpił wraz z J. Leciejewskim, K. Batschem i L. Pierzchałą do jego odbudowy pod koniec 1917. W odnowionym Towarzystwie był początkowo członkiem Wydziału, a od 1922 prezesem. Dwa razy brał czynny udział w wystawie pszczelarsko-ogrodniczej we Lwowie, w 1898 i 1903 – otrzymał złoty i srebrny medal za różne przetwory miodowe i owocowe. Zmarł 3 lutego 1925.

Przypisy

  1. Wg daty na nagrobku.

Źródła

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia