Antoni Gwóźdź

Z ApisWiki.PL
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''Antoni Gwóźdź''' (1913-1975) instruktor pszczelarstwa, hodowca matek, działacz śląskich organizacji pszczelarskich. Od wczesnej młodości w stronach rodzinnyc...”)
 
m
 
Linia 1: Linia 1:
'''Antoni Gwóźdź''' (1913-1975) instruktor pszczelarstwa, hodowca matek, działacz śląskich organizacji pszczelarskich. Od wczesnej młodości w stronach rodzinnych w Woli Rogowskiej prowadził własną pasiekę. W 1945 przyjechał do bielska i objął stanowisko instruktora pszczelarstwa na powiat bielski i cieszyński. Duże zniszczenia, jakie tu wyrządziła pszczelarstwu wojna, należało odbudować. Już od 1946 szczegółową uwagę zwrócono na poprawę pogłowia pszczół. Organizację tego przedsięwzięcia powierzono nowemu instruktorowi. Zaopatrzył on w sprzęt trutowisko „Kotarz” w Brennej i trutowisko „Wielka Łąka” w Wapiennicy. Organizował zespoły hodowlane, sam rozpoczął również hodowlę matek pszczelich ([[linia Beskidka|linia Beskidka]]). Wraz z [[Józef Kubok|J. Kubokiem]] opracował dokumentację hodowlaną. Urządzał kursy i szkolenia pszczelarzy (wraz z [[Stanisław Staszałek|S. Staszałkiem]], [[Franciszek Bogocz|F. Bogoczem]], i [[Stanisław Mendrala|S. Mendralą]]). Był dobrym wykładowcą, aktywnym członkiem organizacji pszczelarskich. Przez szereg lat był prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Katowicach oraz przewodniczącym jego komisji hodowlanej, także był prezesem koła w Bielsku-Białej. Zasłużył na odznaczenia społeczne i regionalne, którymi go obdarzono. Zmarł 25 lipca 1975 w Bielsku-Białej.
+
[[Image:Antoni Gwóźdź.jpg|thumb|right|150px|Antoni Gwóźdź]]
  
{{DEFAULTSORT:Gwóźdź Antoni}}
+
'''Antoni Gwóźdź''' (1913-1975) - instruktor pszczelarstwa, hodowca matek, działacz śląskich organizacji pszczelarskich. Od wczesnej młodości w stronach rodzinnych w Woli Rogowskiej prowadził własną pasiekę. W 1945 przyjechał do bielska i objął stanowisko instruktora pszczelarstwa na powiat bielski i cieszyński. Duże zniszczenia, jakie tu wyrządziła pszczelarstwu wojna, należało odbudować. Już od 1946 szczegółową uwagę zwrócono na poprawę pogłowia pszczół. Organizację tego przedsięwzięcia powierzono nowemu instruktorowi. Zaopatrzył on w sprzęt trutowisko „Kotarz” w Brennej i trutowisko „Wielka Łąka” w Wapiennicy. Organizował zespoły hodowlane, sam rozpoczął również hodowlę matek pszczelich ([[linia Beskidka|linia Beskidka]]). Wraz z [[Józef Kubok|J. Kubokiem]] opracował dokumentację hodowlaną. Urządzał kursy i szkolenia pszczelarzy (wraz z [[Stanisław Staszałek|S. Staszałkiem]], [[Franciszek Bogocz|F. Bogoczem]], i [[Stanisław Mendrala|S. Mendralą]]). Był dobrym wykładowcą, aktywnym członkiem organizacji pszczelarskich. Przez szereg lat był prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Katowicach oraz przewodniczącym jego komisji hodowlanej, także był prezesem koła w Bielsku-Białej. Zasłużył na odznaczenia społeczne i regionalne, którymi go obdarzono. Zmarł 25 lipca 1975 w Bielsku-Białej.
 +
 
 +
== Źródła ==
 +
Etgens S. (1976): Kronika żałobna. ''Pszczelarstwo'' 27(2):22. [{{SERVER}}/archive/pub/pszczelarstwo/pszczelarstwo27-2_22.pdf PDF]
 +
 
 +
 
 +
{{DEFAULTSORT:Gwozdz Antoni}}
 
[[Category:Pszczelarze polscy]]
 
[[Category:Pszczelarze polscy]]

Aktualna wersja na dzień 13:22, 9 wrz 2013

Antoni Gwóźdź

Antoni Gwóźdź (1913-1975) - instruktor pszczelarstwa, hodowca matek, działacz śląskich organizacji pszczelarskich. Od wczesnej młodości w stronach rodzinnych w Woli Rogowskiej prowadził własną pasiekę. W 1945 przyjechał do bielska i objął stanowisko instruktora pszczelarstwa na powiat bielski i cieszyński. Duże zniszczenia, jakie tu wyrządziła pszczelarstwu wojna, należało odbudować. Już od 1946 szczegółową uwagę zwrócono na poprawę pogłowia pszczół. Organizację tego przedsięwzięcia powierzono nowemu instruktorowi. Zaopatrzył on w sprzęt trutowisko „Kotarz” w Brennej i trutowisko „Wielka Łąka” w Wapiennicy. Organizował zespoły hodowlane, sam rozpoczął również hodowlę matek pszczelich (linia Beskidka). Wraz z J. Kubokiem opracował dokumentację hodowlaną. Urządzał kursy i szkolenia pszczelarzy (wraz z S. Staszałkiem, F. Bogoczem, i S. Mendralą). Był dobrym wykładowcą, aktywnym członkiem organizacji pszczelarskich. Przez szereg lat był prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Katowicach oraz przewodniczącym jego komisji hodowlanej, także był prezesem koła w Bielsku-Białej. Zasłużył na odznaczenia społeczne i regionalne, którymi go obdarzono. Zmarł 25 lipca 1975 w Bielsku-Białej.

Źródła

Etgens S. (1976): Kronika żałobna. Pszczelarstwo 27(2):22. PDF

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia