Daty zakwitania wybranych gatunków roślin w Polsce w latach 1946-2000

Znaczenie danych: Archiwum zawiera daty zakwitania wybranych gatunków roślin odnotowane w różnych punktach Polski w latach 1946-2000.

Pochodzenie danych: Dane pochodzą z badań ankietowych prowadzonych przez Oddział Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa w latach 1946-2000 pośród pszczelarzy działających w ramach zorganizowanej przez Instytut sieci społecznej obserwatorów-korespondentów. Obserwatorzy-korespondenci corocznie odnotowywali m.in. daty zakwitania wybranych gatunków roślin w okolicy stacjonowania ich pasiek. Obserwacjom podlegały gatunki roślin o dużym znaczeniu pożytkowym, lub których kwitnienie skorelowane jest w czasie ze zmianą faz sezonowego rozwoju rodziny pszczelej. Najpełniejsze dotychczas opracowanie danych zebranych tą drogą zawiera praca:

Gromisz M. (1993): Daty zakwitania ważniejszych roślin miododajnych w Polsce w latach 1946-1986. Pszczelnicze Zeszyty Naukowe 37:89-101. [PDF]
Opis działania społecznej sieci obserwatorów-korespondentów Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa można znaleźć w pracy:
Gromisz M., Bownik K. (1969): Warunki przyrodniczo-pożytkowe i osiągnięcia produkcyjne pasiek w Polsce w latach 1946-1966. Pszczelnicze Zeszyty Naukowe 13(1-2-3):1-55. [PDF]

Format danych: Dane dla każdego z gatunków roślin podano w osobnym pliku, o odpowiedniej nazwie wymienionej w tabl. I, oraz zbiorczo w pliku rosliny_miododajne.csv (wariantowo w pliku rosliny_miododajne_pl.csv). Dane w plikach zapisane są w wierszach podzielonych na pola separowane przecinkami (format CSV), wariantowo średnikami -- pliki o nazwach zakończonych _pl.csv, dostosowane do spolonizowanych wersji programów w środowisku MS Windows. Jeden wiersz w pliku opisuje pojedynczą obserwację, kolejne pola w wierszu podają:

  1. numer gatunku, zgodnie z tabl. I;
  2. nr punktu obserwacyjnego, zgodnie z wykazem zawartym w pliku punkty_obserwacyjne.csv;
  3. rok, w którym dokonano obserwacji;
  4. dzień od początku roku, w którym rozpoczęło sie kwitnienie;
  5. data rozpoczęcia kwitnienia, zapisana w formacie rok-miesiąc-dzień_miesiąca (rrrr-mm-dd).
Wykaz punktów obserwacyjnych zawiera plik punkty_obserwacyjne.csv (wariantowo plik punkty_obserwacyjne_pl.csv), jeden wiersz tego pliku opisuje pojedynczy punkt, w kolejnych polach wiersza zapisano:
  1. nr punktu obserwacyjnego;
  2. szerokość geograficzną punktu obserwacyjnego (w stopniach, w układzie odniesienia WGS84);
  3. długość geograficzną punktu obserwacyjnego (w stopniach, w układzie odniesienia WGS84);
  4. nazwę miejscowości, w której znajdował się punkt obserwacyjny, w niektórych przypadkach podano również w nawiasach nazwę miejscowości siedziby nadrzędnej terenowej jednostki administracyjnej lub większej pobliskiej miejscowości;
  5. imię i nazwisko obserwatora, ewentualnie nazwę obserwatora instytucjonalnego.
W pliku punkty_obserwacyjne.csv dane zapisano w kodowaniu ISO-8859-2, zaś w pliku punkty_obserwacyjne_pl.csv w kodowaniu CP1250.

Tabl. I
Numer
gatunku
Nazwa gatunku Nazwy plików z danymi
1agrest pospolityRibes grossulariaagrest_pospolity.csvagrest_pospolity_pl.csv
2chaber bławatekCentaurea cyanuschaber_blawatek.csvchaber_blawatek_pl.csv
3gryka zwyczajnaFagopyrum sagittatumgryka_zwyczajna.csvgryka_zwyczajna_pl.csv
4koniczyna białaTrifolium repenskoniczyna_biala.csvkoniczyna_biala_pl.csv
5koniczyna czerwonaTrifolium pratensekoniczyna_czerwona.csvkoniczyna_czerwona_pl.csv
6leszczyna pospolitaCorylus avelladanaleszczyna_pospolita.csvleszczyna_pospolita_pl.csv
7lipa drobnolistnaTilia cordatalipa_drobnolistna.csvlipa_drobnolistna_pl.csv
8malina właściwaRubus idaeusmalina_wlasciwa.csvmalina_wlasciwa_pl.csv
9ognichaSinapis arvensisognicha.csvognicha_pl.csv
10podbiał pospolityTussilago farfarapodbial_pospolity.csvpodbial_pospolity_pl.csv
11robinia akacjowaRobinia pseudoacaciarobinia_akacjowa.csvrobinia_akacjowa_pl.csv
12rzepak ozimyBrassica napusrzepak_ozimy.csvrzepak_ozimy_pl.csv
13śnieżyczka przebiśniegGalanthus nivalissniezyczka_przebisnieg.csvsniezyczka_przebisnieg_pl.csv
14wierzba iwaSalix capreawierzba_iwa.csvwierzba_iwa_pl.csv
15wiśnia pospolitaCerasus vulgariswisnia_pospolita.csvwisnia_pospolita_pl.csv
16wrzos zwyczajnyCaluna vulgariswrzos_zwyczajny.csvwrzos_zwyczajny_pl.csv

Wykorzystanie i atrybucja danych: Publikowane dane są wynikiem wieloletniej bezinteresownej pracy setek ludzi, przy ewentualnym ich publicznym wykorzystaniu bezwzględnie należy wskazać, iż pochodzą one z badań ankietowych Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa w Puławach (obecnie Oddział Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa) prowadzonych w latach 1946-2000 oraz zacytować ApisWiki.PL jako repozytorium, z którego zostały pobrane.

Uwagi:

  1. Obserwatorzy, iż kwitnienie rozpoczęło się w konkretnym dniu oceniali subiektywnie.
  2. Jako współrzędne geograficzne punktów obserwacyjnych umownie podano współrzędne geograficzne miejscowości, w której dany punkt się znajdował; współrzędne ustalono na podstawie odpowiednich artykułów Wikipedii, jeśli były dostępne, lub odczytano bezpośrednio z map.

Zastrzeżenia:

  1. Redakcja ApisWiki.PL dołożyła wszelkich starań by pierwotne archiwum danych złożone z dokumentów papierowych przekształcić do postaci elektronicznej bezbłędnie; Redakcja nie gwarantuje jednak, że publikowane archiwum elektroniczne jest wolne od jakichkolwiek błędów. Ewentualne korekty będą uwzględniane w repozytorium ApisWiki.PL.

Edycja archiwum: 1.0.1 (2014.02.10)


10.02.2014